U okresního soudu se zpovídal ze svého surového jednání vůči dnes již bývalé manželce a její dceři. Přestože mu hrozilo až osm let vězení, odešel od soudu pouze s podmínkou. Za týrání manželky a nevlastní dcery dostal tři roky, které mu soud podmínečně odložil na maximální zkušební dobu pěti let.

Kromě toho musí být pod pravidelným dohledem úředníků. Navíc se musí kdykoli během zkušební doby podrobit testu na alkohol a do jednoho roku musí bývalé manželce zaplatit ušlý zisk a bolestné přes šestnáct tisíc korun. Soudce Zdeněk Chalupa obžalovaného upozornil, že pokud něco z toho poruší či nedodrží, skončí na tři roky za mřížemi. Včerejší rozsudek je pravomocný.

„Jsem vinen a lituji toho," řekl stručně Petr poté, co státní zástupce Ivo Novák přečetl obsáhlou obžalobu. Muž se celou dobu třásl po celém těle. Soudce si jeho chování všiml a později to označil spíše za alkoholický třes.

Alkohol byl Pro Petra největším problémem. S bývalou manželkou se seznámili v roce 2002 a po několika měsících spolu začali bydlet. Ona měla dvě děti z předchozího manželství, on dvě dcery. Ty s nimi ale nebydlely. Petr začal pít poté, co utrpěl pracovní úraz a v roce 2004 přišel o práci. Od té doby střídal zaměstnání, až skončil na Úřadu práce.

Tehdy začaly i první náznaky úsilí. Od sprostých slov nebylo daleko k fackám a později i pěstním atakům. „Vykroutil mi palec u ruky tak, že jsem musela dostat sádru. Fyzické napadání se stupňovalo," uvedla do policejního protokolu bývalá žena.

Krušné chvíle prožila i její dcera. V opilosti vytáhl na ženu kuchyňský nůž, dal jí ho na krk a vyhrožoval, že ji podřízne. Záchvaty žárlivosti dával najevo nestálým sledováním a výčitkami. Žena měla peklo, i když se jen bavila s kolegy v práci, kde byl nějakou dobu zaměstnán i Petr.

Podlitiny a modřiny v obličeji žena maskovala líčením nebo si brala dovolenou. V roce 2005 se žena rozhodla najít podnájem a od tyrana se odstěhovat. To také udělala. Jenže o dva roky později už byla zase zpátky u Petra.„Sliboval, že už mi nikdy neublíží, že by raději zabil sebe. Tvrdil, že přestal pít," uvedla.

Sliby, návrat
a další scény

Žena Petrovi jeho sliby uvěřila. Návrat vypadal nadějně. Prožili společnou dovolenou a v roce 2008 se vzali. Jenže pak přišla další rána osudu. Petr přišel o řidičský průkaz kvůli alkoholu a musel zaplatit více než čtyřicetitisícovou pokutu.

V roce 2009 jeho žárlivost dosáhla vrcholu. „Vadilo mu, že chodím na noční, musela jsem před ním utíkat. Mazal mi kontakt v mobilu, když se mu nějaký nelíbil, otevíral mi poštu a kontroloval mi výplatní pásku, jestli jsem neměla dovolenou. Mojí SIM kartu si dával do svého telefonu," popsala žena.

V té době už Petr pil půllitr rumu denně. Na ženu vytáhl i zbraň a mířil na ni. V bytě i vystřelil z tlakové pistole.  Vyhrožoval, že ženě vypálí oko cigaretou. Sliboval jí, že dostane tolik facek, kolik slov promluvila s kolegou v práci.

Násilí vrcholilo a Petr dal ženě úder hlavou do jejího čela. Někdy ji hodil do vany, jindy zase do prádelního koše. Facky už žena ani nepočítala. Začala si uvědomovat, že jí jde o život. Když ji udeřil do obličeje, krev jí rozmazal po obličeji a řval na ni, ať se podívá, jak hrozně vypadá, a poté po ní chtěl pohlavní styk.

Útrapy vyvrcholily letos v lednu, kdy Petr ztropil další násilnickou scénu, po níž příbuzní zavolali policii. Petra odvezli na záchytku, vykázali ho z bytu a soud mu zcela zakázal kontakt se ženou a její dcerou, která často ze svého pokoje slyšela, jak Petr její matce ubližuje.

Když nebyla matka doma, nadával muž i nevlastní dceři. Chtěl, abych mu říkala pane a  vykala mu. Dívka se čím dál častěji bála chodit domu. Znalci konstatovali, že matka trpí syndromem týrané osoby a posttraumatickou stresovou poruchou. Přestože se s tyranem rozvedla, stále má strach, že ho někde potká. I přes trauma, které žena prožila, nechtěla, aby její bývalý manžel skončil ve vězení.

Třebíčský soud zmírnil obvinění

S podmínkou odešel  včera od okresního soudu v Třebíči také David L. Ten i před zraky nezletilých dětí několikrát fyzicky a psychicky napadl svoji partnerku. Původní obvinění z trestného činu týrání osoby žijící ve společném obydlí soud nakonec překvalifikoval na vydírání.

Muž přišel o zaměstnání a  své problémy začal řešit alkoholem. Po návratu z hospody pak vyvolával konflikty s partnerkou. Svoji družku mezi roky 2010 a 2012 fyzicky i psychicky několikrát napadl. Vše vyvrcholilo v listopadu 2012. Tehdy u případu zasahovala také policie, která nakonec násilníka vykázala na deset dní z domu.

Tehdy se muž vrátil opilý před jedenáctou hodinou. Napadl svoji družku, kterou držel pod krkem a nadával jí. „Poté ženu opakovaně udeřil otevřenou dlaní do obličeje a poté pěstí do oblasti břicha," popsala tehdy útok policejní mluvčí Jana Kroutilová. „Policisté naměřili v dechu útočníka 1,6 promile alkoholu," dodala Kroutilová.

Hlavní líčení včera u třebíčského okresního soudu pokračovalo výslechem  znalkyně Nory Bartákové, která pro soud vyhotovila znalecký posudek. „Syndrom týrané ženy se u oběti nerozvinul," informovala soud Bartáková. Dodala, že se pocity úzkosti u násilníkovy partnerky dostavovaly pouze při konfliktech s druhem.

I na základě tohoto posudku se soud rozhodl obvinění překvalifikovat. Místo za trestný čin týrání odcházel David L. včera od okresního soudu s trestem pouze za přečin vydírání. Muž byl nakonec odsouzen k dvaceti měsícům odnětí svobody s třicetiměsíčním odkladem.

Rozsudek zatím není pravomocný a násilník i státní zástupce se mohou odvolat. Během  trestu s dohledem se muž musí navíc vyhýbat pití alkoholu i dalším návykovým látkám.

Soud se rozhodl udělit trest v dolní polovině možné sazby. David L. mohl dostat trest odnětí svobody v rozmezí šest měsíců až čtyř let.