Na šest z nich zaútočil během jediného měsíce. Oběti, které mlátil pěstmi a kopanci, si vždy vybíral náhodně. Zranění chlapci museli vyhledat lékařské ošetření.

Mladík v násilnostech pokračoval, i když byl za jeden útok odsouzen. Varování dostal i od kriminalistů. Nepomohla ani hospitalizace v psychiatrické nemocnici. Proč měl mladík nutkání lidem ubližovat, nedokázal dosud nijak vysvětlit. Nikdy se je nepokusil okrást, ani jim jinak vyhrožovat. Vyloučena je také případná rasová nesnášenlivost.

Sami policisté jsou z chování sériového násilníka na rozpacích. Jeho motivace tak zatím zůstává největší záhadou celého příběhu. Vyšetřovatelé ani znalci na ni dodnes nenašli jednoznačnou odpověď.

„S podobným případem jsem se nikdy nesetkal. Marně pátrám v paměti, ale nevzpomínám si na srovnatelný případ, kdy by jeden člověk bezdůvodně, opakuji bezdůvodně ubližoval určité skupině lidí v tak mladém věku," řekl jihlavský státní zástupce Ivo Novák, který se zabývá násilnými trestnými činy.

Školáci šli na hřiště, dostali pěstí

Násilník bez domova Mário S., který před dvěma dny dovršil devatenáct let, nakonec nutně skončil ve vazbě. Podle vývoje celého případu totiž bylo více než pravděpodobné, že bude v násilnostech pokračovat. Mnoho mladých lidí v Jihlavě je tak hrozby dalšího možného napadání na čas ušetřeno.

Neobvyklý případ, který bude mít zcela určitě dohru u soudu, u něhož násilníkovi za ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí trest od jednoho do pěti let, se začal odehrávat už letos v květnu.

Tehdy Mário S. napadl svou první oběť, chlapce narozeného v roce 1996. Mladík schytal rány do obličeje a měl odlomenou část zubu. Násilník byl dopaden a skončil před soudem, kde v červenci dostal trest na deset měsíců podmíněně odložený na zkušební dobu dvou let.
Jenže Mário se nijak nepoučil. On sám se podle informací Deníku netají tím, že mu je všechno jedno, a během 22. září bezdůvodně fyzicky zaútočil hned na tři chlapce. Dvěma z nich ještě nebylo patnáct let.

„Nejprve byl v odpoledních hodinách napaden na autobusovém nádraží chlapec, kterého útočník bezdůvodně opakovaně udeřil pěstí a poté z místa utekl. V tentýž den o přibližně dvě hodiny později násilník napadl dva chlapce v blízkosti dětského hřiště," informovala jihlavská policejní mluvčí Jan Kroutilová.

To už vyšetřovatelé museli zbystřit, protože před sebou měli muže, který bezdůvodně napadl tři chlapce a už byl za jedno napadení předtím odsouzen. Navíc bylo jasné, že je uživatel marihuany a blekotal něco o tom, že plave jako černý had, že je v Bermudském trojúhelníku.

Jenže co s ním. Na vazbu to zatím nebylo. Jeho stav by spíše odpovídal umístění na psychiatrii. Jenže přivolaný lékař rychlé záchranné služby převoz na psychiatrii neschválil, protože k tomu tehdy nebyl důvod. Kriminalistům tedy nezbylo nic jiného než Mária S. obvinit a pustit na svobodu.

Už za dva dny, ve čtvrtek 24. září však Mário S. podle obvinění řádil na Masarykově náměstí v Jihlavě. Jeho obětí se stal opět náhodný chlapec, který se pohyboval před prodejnou rychlého občerstvení. Násilník ho opakovaně udeřil pěstí, srazil ho na zem a kopl. Dalšímu napadání zabránil svědek, který na útočníka zakřičel, a muž utekl. Chlapec utrpěl zranění v obličeji, které si vyžádalo lékařské ošetření. Kriminalistům se podařilo násilníka v krátké době dopadnout a následně mu rozšířili obvinění o další napadení.

Mário S. se k napadení přiznal, ale proč to udělal, nedokázal znovu vysvětlit. Pouze řekl, že si tím ulevil. To už ale kriminalistům došla trpělivost, a odvezli ho do psychiatrické nemocnice, kde byl hospitalizován. Znalec zpracovával na obviněného posudek a vše směřovalo k tomu, že budou mít Jihlavané od násilníka na čas pokoj. Mezitím také nabyla právní moci podmínka, kterou dostal v červenci za květnové napadení.

Z nemocnice do vazební cely

Jenže minulý týden byli v Jihlavě napadeni další dva chlapci. Kriminalisté nemohli uvěřit, že je má znovu na svědomí Mário S. který měl být v psychiatrické nemocnici.

„Nejprve na ulici v blízkosti centra města fyzicky napadl chlapce, který šel v tu dobu po chodníku. Napadeného udeřil pěstí a ještě ho kopl, poté se chlapci podařilo utéct a útočník odešel. Následně násilník napadl bezdůvodně dalšího chlapce v blízkosti zimního stadionu.

Opakovaně ho udeřil pěstí. Poté co na útočníka zakřičel náhodný kolemjdoucí, násilník z místa utekl. Napadený chlapec vyhledal pomoc v blízkém zimním stadionu, jehož správce ho odvezl na ošetření do nemocnice," popsala Jana Kroutilová.

Tím vyšlo najevo, že Mário S. byl z léčebny propuštěn 23. října, tedy dva dny před posledním napadením. S největší pravděpodobností to bylo s ohledem na závěry znaleckého posudku. Jenže kriminalisty o propuštění muže z léčebny nikdo neinformoval.

Pro vyšetřovatele byl další útok ze strany násilníka poslední kapkou, a po dalším rozšíření obvinění pro něj navrhli vazbu. Soud návrh akceptoval.

Podle informací Deníku měl Mário S. výchovné problémy už jako dítě. Prošel dětským domovem i výchovným ústavem. Nakonec skončil dvakrát před soudem pro mladistvé. Jednou to bylo kvůli pohlavnímu zneužívání a podruhé kvůli loupežnému přepadení ženy. Za to dostal napomenutí a musel být pod úředním dohledem. Za sérii napadení mu reálně hrozí, že skončí ve vězení.