VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nechtěl jsem, aby se z Lipnice stal skanzen, hájil se u soudu

Havlíčkův Brod: Z celkem 23 bodů obvinění se včera u havlíčkobrodského soudu zpovídal bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký.

20.3.2013
SDÍLEJ:

Okresní soud v Havlíčkově Brodě.Foto: DENÍK/Michal Rybišár

Obžaloba ho viní z trestných činů zneužití pravomoci veřejného činitele a  úřední osoby, zpronevěry a  úvěrového podvodu, kterých se měl ve své funkci starosty dopustit. Rozsudek nepadl, případ byl odročen na 18. dubna.

Horký měl možnost vyjádřit se ke všem bodům obžaloby. Omlouval se, že je ve velkém stresu. Vypovídat ale neodmítl. Své jednání, které ho dovedlo až na lavici obžalovaných, zdůvodnil snahou prospět rozvoji obce.

„Jako starosta jsem se vždy snažil vést obec dopředu, s výsledky pro obyvatele. Bylo mnoho investičních akcí, které jsem osobně nebo společně s pracovníky ze svého ateliéru připravoval. Nikoho jsem se ale nesnažil poškodit," řekl Horký.

Zálohu použil na běžný chod obce

Svým chováním měl exstarosta způsobit škodu ve výši přesahující milion korun. Jedním z bodů obžaloby byla předkupní smlouva za dva miliony na prodej pozemků v lokalitě Hájek. Tu v roce 2007 uzavřel bez vědomí zastupitelstva s podnikatelem Miroslavem Černým.

„Výstavba měla zvýšit počet trvale žijících obyvatel v obci. Na projekt jsme ale sami nestačili, a tak jsem o vlastní vůli sehnal investora. Miroslav Černý ale od projektu nakonec odstoupil," uvedl Horký.

Zálohu, kterou Černý obci poskytl, měl bývalý starosta použít na běžné provozní náklady obce. Peníze prý měl snahu vrátit a  nikoho poškodit nechtěl.

Na otázku soudkyně Hany Doubkové, proč sháněl peníze bez pověření zastupitelstva, odpověděl, že nechtěl, aby se z Lipnice nad Sázavou stal pouhý skanzen. Se svým jednáním prý ale zastupitele seznamoval, přestože o tom nej-sou žádné záznamy.

Jediná pochybení, která Horký přiznal, byla v administrativě. „Udělal jsem chybu. Doklady byly špatně zaúčtovány," řekl. Jak se mají účtovat, to plně nevěděl, a počítal s tím, že vše jistí vnitřní systém kontroly.

V souvislosti s chybnými fakturami obžalovaný soudu také oznámil, že za dobu své funkce nebyl zastupitelstvem nijak odměněn.
Podle informací soudu za některé vystavené faktury nebyly peníze uvedenými dodavateli převzaty. „To je pravda, ale práce odvedena byla," reagoval na tento fakt Horký. Na otázku kým, odpověděl, že se na nich spolupodílel osobně.

Ve smlouvě však figurovalo jiné jméno. „Práce byly zhotoveny pod jménem pana Ježka, který o tom nevěděl," přiznal Horký. Částečně potvrdil také informaci, že někteří dodavatelé na smluvené práce vůbec nejezdili a faktury byly přesto vystaveny.

Peníze lipnický exstarosta použil při jednáních s možnými investory. „Zaplatily se za ně třeba společné večeře. Bylo to ve prospěch obce," řekl.

Posledním bodem obžaloby byl úvěr, který Horký bez vědomí zastupitelstva uzavřel v roce 2009 s Českou spořitelnou, přestože obec vázala smlouva s Komerční bankou. Protože obec podmínky nedodržela, dodnes musí dluh vracet. „Chybou bylo, že jsem nebyl plně seznámen s podmínkami smlouvy uzavřené s Komerční bankou," vyjádřil se k obvinění Horký.

Na dotaz právního zástupce poškozené obce, zda si uvědomuje, jaká újma vznikla jeho chováním, Horký odpověděl, že si toho rozhodně vědom není. „Nikdy jsem jednotlivě nikomu nic neudělal," zdůraznil.

Šetření s tehdejším starostou Lipnice nad Sázavou, Ladislavem Horkým zahájili policisté na základě trestního oznámení, které 29. listopadu 2010 podal na bývalé vedení obce nově zvolený starosta, Leoš Bláha. Soudní líčení budou pokračovat 18. dubna a 16. května.

Autor: Redakce

20.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš
46

ANO nevyhrálo na Brodsku jen v necelé desítce obcí

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení