Řidiči parkují, kde nemají, a to hlavně v dopravní špičce. Někteří jsou schopni postavit auto kdekoliv, třeba i na zákazu stání. Překážejí chodcům, jsou potenciální hrozbou pro malé školáky. To je podle ředitele městské policie v Chotěboři Jiřího Novotného častý obrázek jak v Chotěboři, tak ve Ždírci nad Doubravou a podobné je to i v dalších městech.

„Důvod, proč byla městská policie založena nebylo vůbec řešení dopravních přestupků, ale především ochrana veřejného pořádku, jenže doba se změnila,“ konstatoval ředitel Novotný. V současné době není nic výjimečného, že místo jednoho vlastní rodina třeba i tři auta. Ovšem s tím stoupají problémy. Například ve Ždírci nad Doubravou se na webových stránkách rozpoutala živá diskuse. Naštvaní chodci nenechali ve Ždírci na řidičích nit suchou.

Navíc si stěžují, že řidiči jsou nejen bezohlední, ale i drzí. Když je chodci na špatné parkování upozorní, se zlou se potážou. „Nejhorší je to před samoobsluhou, kde je při tom jasně viditelná žlutá čára a pak na křižovatce u Bovysu, kde parkují dodávky,“ postěžoval si Milan Hovorka, který jezdí do Ždírce nakupovat.

Že v poslední době je na náměstí problém s řidiči, kteří parkují, kde nemají, potvrdil i bezpartijní starosta Bohumír Nikl, který dal stěžovatelům za pravdu. Problém nastává v ranních a odpoledních hodinách před prodejnou, kde parkují v křižovatce a na žlutých čarách. Složitá situace nastává pro chodce. V ranních hodinách hlavně pro děti, které jdou do školy. „Situaci řešíme společně s městskou policií. Směrem do ulice Na Rozcestí přidáme ještě značku zákaz zastavení. Jen upozorňuji, že na náměstí a v blízkosti náměstí je dostatečné množství parkovacích míst,“ vzkázal starosta bezohledným řidičům na webu města.

Podle názoru některých obyvatel Ždírce by mělo město mít vlastní městskou policii. Ta sem jezdí na základě smlouvy už několik let z Chotěboře. Podle ředitele městské policie Jiřího Novotného ale situace ve Ždírci není výrazně horší než jinde. Město Ždírec uvažovalo v minulosti o vlastní městské policii, ale to by znamenalo podle tehdejšího bezpartijního starosty Jana Martince obrovské výdaje, které by městská pokladna ve Ždírci nezvládla.

„K tomuto kroku došlo na základě vzájemné smlouvy. Záleží nám na tom, aby naše městská policie byla vidět, navíc město Ždírec o služby městské policie stojí," vysvětlil důvody chotěbořský starosta Tomáš Škaryd (ČSSD).