VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejzávažnější případy roku 2014 – 1. pololetí

Vysočina – Podvody i organizovaný zločin. U krajských i okresních soudů letos padaly tvrdé tresty. Kriminalistům se podařilo vyřešit všechny vraždy.

30.12.2014
SDÍLEJ:

Erik Tvrdoň.Foto: Roman Martínek

Deník vybral ty nezajímavější události ze světa zločinu letošního roku. Dvoudílný souhrn připomíná nejpodstatnější události z policejních svodek a soudních síní. V letošním roce například padl rozsudek nad mladíky, kteří brutálně zavraždili patnáctiletou Petru z Jihlavska, potrestána byla žena, která zabila své dvě děti, také začal proces s knězem, který je obžalován ze znásilnění několika žen. Z výčtu událostí si lze všimnout, že nejzávažnější činy mají na svědomí mladí lidé kolem dvaceti let. V letošním roce se na Vysočině stalo celkem sedm vražd a pokusů o vraždu, což je o čtyři méně než v roce 2013. Všechny případy se podařilo kriminalistům objasnit.

Útok na chovatelku zvířat v Unčíně

10. ledna byla v Unčíně na Žďársku ve svém domě nalezena těžce zraněná devětačtyřicetiletá žena. Kriminalisté případ kvalifikovali jako pokus o vraždu. Chovatelku psů a koček podle policie napadl šestnáctkrát odsouzený pětatřicetiletý recidivista z Ostravska Libor Mráz. Chovatelka si ho najala na zednické práce. Když recidivistu přestala práce bavit, rozhodl se, že majitelku domu vykrade a zmizí. Jenže plán se zvrtl, když se žena nečekaně vrátila domů a Mráze přistihla při krádeži. Podle kriminalistů na ni Mráz brutálně zaútočil. Žena pak ležela v domě bez pomoci 22 hodin. Mráz nakonec stanul před Krajským soudem v Brně. Za pokus o vraždu mu hrozí až výjimečný trest. Mráz se přiznal i ke krádeži i napadení ženy, ale odmítl, že by chtěl zabíjet. Chovatelka sice útok přežila, bude mít ale vážné zdravotní následky až do konce života. Rozsudek zřejmě padne na začátku roku.

Guru z Kuroslep unikla stíhání

Duchovní vůdkyně náboženské sekty Kosmický zen-buddhismus (dříve Most ke svobodě) z Kuroslep na Třebíčsku třiašedesátiletá Ladislava Kujalová Jurová byla 17. ledna obviněna z dlouhodobého týrání bývalých členů sekty. O pár dní později však musel šéf žalobců v Třebíči Zdeněk Špaček trestní stíhání zrušit, protože případy, z nichž byla guru obviněna, byly z pohledu zákona promlčené. Příběh sekty a jejich bývalých členů sledoval Deník dlouhodobě. S otřesnými zkušenostmi se svěřili tři bývalí členové. Ti popisovali kruté zacházení s dětmi a ponižování dospělých.

Kněz byl obviněn ze znásilnění

Kriminalisté 3. února zatkli římskokatolického kněze Erika Tvrdoně z Havlíčkova Brodu. Zadržen byl ve chvíli, kdy si do bytu v Praze vedl třináctiletou dívku. Podle kriminalistů se ji chystal kněz zneužít. Skandál odstartovalo udání sedmatřicetileté kostelnice z Havlíčkova Brodu, která tvrdí, že ji kněz čtyřikrát znásilnil. Později se přihlásily další oběti. Proces s duchovním začal u Okresního soudu v Havlíčkově Brodě 16. prosince. Tvrdoň všechna obvinění odmítl a řekl, že je obětí spiknutí. Hlavní líčení bude pokračovat v příštím roce. Kdy přesně, zatím není jasné. Soudkyně Hana Doubková rozhodla, že Tvrdoň zůstane ve vazbě. Proti tomu si dnes už bývalý kněz podal stížnost. Soudu byla písemně doručena teprve v pondělí a rozhodnout o ní bude muset Krajský soud v Hradci Králové. Teprve pak bude moci být nařízeno další hlavní líčení.

Tresty za vraždu školačky Petry

V pátek 7. února začal u krajského soudu v Brně ostře sledovaný proces se třemi mladíky z Jihlavy obžalovanými z brutální vraždy patnáctileté Petry z Dudína na Jihlavsku. Michal Kisiov a Tomáš Zavřel byli nakonec uznáni vinnými a odsouzeni k 25 a 24 letům vězení. Nepomohlo jim ani dovolání u Nejvyššího soudu. Trest na čtyři roky dostal i Jakub Doležal, který pomáhal s odklízením těla a důkazů z místa činu. Vražda Petry byla výjimečná svou brutalitou a věkem všech aktérů. Věk trojice mladíků byl mezi devatenácti a dvaceti lety. Kisiov nejprve po konfliktu dívku vyhodil z okna. Údajně ho chtěla udat kvůli znásilnění. Jenže dívka pád z několika metrů přežila. Kisiov ji odnesl zpátky do bytu. Na pomoc si zavolal Zavřela. Přišel i Doležal. Kisiov a Zavřel společně dívku zavraždili. Tělo poté odhodili do kontejneru před domem. Torzo těla bylo později nalezeno na skládce odpadu.

Sanitář dostal za smrt podmínku

Sanitář a zdravotní bratr jihlavské nemocnice Pavel Němec 12. února před Okresním soudem v Jihlavě přiznal odpovědnost za smrt šestasedmdesátileté pacientky Ireny Hlouškové z Jihlavy. Němec ženu převážel na invalidním vozíku mezi odděleními na běžné vyšetření. Jenže s vozíkem jel příliš rychle, nevybral zatáčku, narazil do zdi a ženu vyklopil na zem. Při pádu si žena zlomila obě stehenní kosti. Musela být operována a po několika týdnech na následky zranění zemřela. Němec dostal trest na jeden rok a podmíněným odkladem na zkušební dobu dvou let. Trest přijal, neodvolal se.

Mladík ubil klackem svého kamaráda

Krajský soud v Hradci Králové poslal 12. února na 19 let do vězení jednadvacetiletého Vojtěcha Dleska z Havlíčkova Brodu za vraždu svého stejně starého kamaráda. Čin se stal v červenci 2013 na břehu rybníka Hadovec. Dlesk kamaráda ubil klackem a nechal ho ležet hlavou v rybníku. Mladík se utopil. Dlesk kamaráda okradl o jeho věci a prohledal i jeho byt a vzal mu peníze. Dlesk se k činu přiznal. Trest potvrdil i Vrchní soud v Praze.

Rekordní rozsudek za loupež

Recidivista Vojtěch Farkaš z Jihlavy si 26. února u jihlavského soudu vyslechl tvrdý rozsudek. Dostal 12 let za loupež, kterou spáchal v listopadu 2013 v ulici Matky Boží v Jihlavě. Násilím okradl člověka o mobilní telefon a čtyřicet korun. Na cestu mu dal pěstí do hlavy. Podle soudu je Farkaš nenapravitelný recidivista.

Stavitel srubů musí do vězení

Stavitel srubů Jan Hodinka z Brna musí do vězení na tři roky. Podnikatele poslal za mříže Krajský soud v Brně 18. března. Hodinka několika lidem slíbil postavit rodinné domy ve stylu kanadských srubů. Lidé zaplatili statisícové až milionové zálohy, ale bydlení se nedočkali. Rozsudek je pravomocný. Hodinka neuspěl ani s dovoláním u Nejvyššího soudu. Soud mu zamítl i žádost o odklad nástupu výkonu trestu z rodinných a zdravotních důvodů.

Pokusil se připravit o život prodavačku

Krajský soud v Brně poslal na patnáct a půl roku za mříže Ludvíka Rusza z Luk nad Jihlavou, který se v prosinci 2012 pokusil zavraždit prodavačku v obchodu s dětským zbožím v Jihlavě.

Žena se přiznala k vraždě dvou dětí

Krajští kriminalisté 1. dubna zveřejnili informaci, že jednadvacetiletá Lucie K. z Havlíčkova Brodu se přiznala k vraždě druhého dítěte. Už v roce 2013 byla obviněna z vraždy novorozence, jehož tělíčko našel náhodný chodec u rybníka Drátovec nedaleko Havlíčkova Brodu. Během dalších výslechů se přiznala, že byla těhotná už dříve, a dítě také zavraždila. Přiznání zopakovala před soudem. Krajský soud v Hradci Králové poslal ženu na 20 let do vězení. Lucie K. trest přijala a neodvolala se.

Hokejista a dva lékaři podváděli

Bývalý hokejista Ivan Padělek a dva lékaři Ladislav Čepera a Michal Kašpar byli 7. dubna Okresním soudem v Jihlavě odsouzeni za pojistné podvody. Padělek dostal trest na tři roky podmíněně odložený na čtyři roky, lékaři dostali shodně trest na dva roky odložený na dva roky. Jenže soud bude muset kauzu projednat znovu. Obžalovaní se proti verdiktu odvolali a Krajský soud v Brně případ vrátil k novému projednání zpět do Jihlavy. Nové hlavní líčení zatím nebylo nařízeno.

Dostal dalších dvanáct let

Okresní soud v Jihlavě 9. dubna poslal na 12 let do vězení Ladislava Rollingera z Jihlavy za loupežné přepadení jihlavské herny v prosinci 2013. Rollinger už byl v minulosti navíc odsouzen za pokus vraždy. Z vězení byl podmíněně propuštěn v roce 2012.

Šmírák z Jihlavy odešel s podmínkou

Čtyřiapadesátiletý Luboš Vondrák z Jihlavy podle soudu sledoval přes tajně neinstalovanou kameru za zrcadlem v koupelně nájemníky v intimních chvílích. Případ, který nemá obdoby, vyšel najevo ve chvíli, kdy mladí nájemníci náhodou rozbili v koupelně zrcadlo. Za ním objevili technickou místnost s funkční kamerou. Později se přihlásily další ženy, jež se na zabavených kamerových záznamech poznaly. Vondrák byl poprvé odsouzen 14. května. Dostal dvanáctiměsíční trest podmíněně odložený na zkušební dobu třiceti měsíců. Jenže se odvolal a soud musel případ znovu projednat. 19. listopadu soud vynesl tentýž verdikt. Vondrák má poškozeným zaplatit 130 tisíc korun. Vondrák se znovu odvolal.

Politici obviněni kvůli sypačům

Kriminalisté 21. května obvinili náměstka hejtmana pro dopravu Libora Joukla (ČSSD) a jeho spolustraníka a šéfa krajských silničářů Jana Míku ze zmanipulování zakázky z roku 2009 na osmadvacet sypačů Iveco. Vyšetřování nebylo dosud uzavřeno.

Vraždu fingoval sebevraždou

Kriminalistům se podařilo odhalit vraždu, která byla fingovaná jako sebevražda. Informace zveřejnili 23. května na tiskovém brífinku. Případ se odehrál zkraje května v Lukově na Třebíčsku. Desetiletý syn našel v domě svého osmačtyřicetiletého otce s prostřelenou hlavou. Ze začátku to vypadalo na jasnou sebevraždu. Pak se ale objevily pochybnosti, díky nimž kriminalisté zjistili, co se skutečně stalo. Podle obvinění má smrt muže na svědomí pětatřicetiletý Štěpán Kavan z Moravských Budějovic. Oběť zastřelil loveckou zbraní a na místě nechal dopis na rozloučenou. Kavanovi hrozí 12 až 20 let vězení.

Traktorový gang skončil v poutech

Havlíčkobrodským kriminalistům se podařilo rozprášit čtyřčlennou organizovanou skupinu, která letos kradla ve velkém traktory Zetor. Zásahová jednotka tři muže a jednu ženu pozatýkala na samotě v Přísečně mezi Chotěboří a Vilémovem 11. června. Skupina se schovávala v obytných karavanech.

Autor: Roman Martínek

30.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montér 20 000 Kč Montéři a opraváři slaboproudých elektrických vedení montér slaboproudých elektrických vedení. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: - spolehlivost, pečlivost, přesnost, manuální zručnost, zkušenost ve strojírenském oboru výhodou, - čtení výkresové dokumentace, elektropráce při seřizování stroje, manuální práce ve výrobě, Osobní kontakt možný PO a ST 13-14 hodin.. Pracoviště: Houfek a.s., Obora, č.p. 797, 582 82 Golčův Jeníkov. Informace: Alena Süsserová, +420 778 713 671. Doprava a logistika - Doprava a logistika Dispečer 15 000 Kč Dopravní dispečeři disponent mezinárodní dopravy, speditér. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - dobré komunikační a organizační schopnosti, příjemné vystupování, systematičnost, zodpovědnost, pečlivost, spolehlivost, výhodou praxe na pozici disponenta, - plánování, organizování a sledování přeprav, Osobní kontakt možný po předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: Grados group s.r.o., Husovo náměstí, č.p. 139, 584 01 Ledeč nad Sázavou. Informace: Romana Bartáková, +420 569 435 174,739 470 956. Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 125 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 125 kč, mzda max. 140 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - poctivost, dochvilnost, vstřícnost, zodpovědnost, - vhodné i pro čerstvé absolventy škol v tomto oboru (zaučíme), Osobní kontakt možný po předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: David mutl - restaurace dublin bar, Nové Město, č.p. 1104, 582 91 Světlá nad Sázavou. Informace: David Mutl, +420 775 098 829. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 18 000 Kč Prodavači potravinářského zboží prodavač/ka. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: - příjemné vystupování, samostatnost, spolehlivost, flexibilita, zdravotní průkaz pracovníka v potravinářství, výhodou praxe, - příprava a prodej zboží, obsluha zákazníků, spolupráce s vedením prodejny, Osobní kontakt možný po předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: Zeman maso-uzeniny, a.s. - h.brod, Masarykova, č.p. 3552, 580 01 Havlíčkův Brod 1. Informace: Simona Novotná, +420 724 841 540.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Divokej Bill.

Svatováclavské slavnosti s Rebelem jsou v plném proudu

Dvě výhry si připsali o uplynulém víkendu dorostenci Bruslařů. Porazili Tábor i v derby Duklu.

Dorostenci po výprasku na Kometě bodovali naplno

Ledečská rezerva se propadla na čtvrté místo

Okresní přebor se začíná vyrovnávat a vedoucí celky se mění. Ledečské béčko získalo z posledních dvou zápasů pouze bod a propadlo se na čtvrtou příčku. Zato Herálec už natáhl šňůru vítězství na pět zápasů v řadě a vyšvihl se na vedoucí pozici. Staré Ransko a Kožlí si drží neporazitelnost a opanují druhé a třetí místo.

Vstup do sezony Bruslařům vyšel. V derby pokořili Žihadla

Havlíčkobrodští hokejisté vstoupili o víkendu do důležité druholigové sezony. Mají totiž poslední možnost se vrátit zpět do první ligy. Na úvod je čekalo derby s Moravskými Budějovicemi. Bruslaři šli v první třetině dvakrát do vedení, ale soupeř vždy vzápětí srovnal. Broďáky to ale nezlomilo a připsali si vítězství 6:2.

Půlmaraton opanovali Bartoš a Součková

O víkendu se konal 6. ročník Havlíčkobrodského půlmaratonu. Pětikilometrový okruh, který se běžel čtyřikrát, ovládl mezi muži Dalibor Bartoš z Jablonce nad Nisou. Vedoucí ženou se stala Iva Součková z Havlíčkova Brodu.

Junioři o víkendu nevydolovali ani bod. Z Liberce přivezli bůra

Po úspěšném minulém víkendu se karta obrátila. Extraligoví junioři Bruslařů neuspěli o uplynulém víkendu ani jednou. Na ledě libereckých Tygrů dostali bůra, ale v nájezdech si urvali alespoň bonusový bod.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT