Nešlo o žádné kriminální nováčky, šestatřicetiletý muž z Jihlavy a o rok starší žena jsou totiž recidivisté.

„Muž a žena spáchali krádež v téměř dvou desítkách případů, zaměřili se na novostavby, objekty u domů a chaty. Trestné činnosti se dopouštěli od dubna, a to zejména na Jihlavsku, dále spáchali krádeže také na Havlíčkobrodsku. Škoda, kterou odcizením věcí způsobili, přesáhla částku dvě stě tisíc korun," uvedla koncem uplynulého týdne jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová. Není to ale celková škoda, kterou dvojice způsobila. Ke dvěma stům se musí přičíst ještě částka necelých šedesát tisíc korun, která vyjadřuje materiální újmu majitelů na poničeném vybavení vykradených objektů.

Trestné činnosti se dvojice dopouštěla od poloviny dubna a kriminalisté se ještě před dopadením domnívali, že jde ve všech šetřených případech o stejné pachatele, a to na základě shodných stop, které byly ve vykradených objektech zjištěny. „Jedná se o dvojici, která nemá konkrétní bydliště a rychle mění místa, kde se zdržuje," doplnila policejní mluvčí.

Podezřelého muže i ženu se policii podařilo dopadnout na začátku minulého týdne. „V pondělí 13. června získali policisté po druhé hodině odpoledne na základě vlastního šetření poznatky, že se dvojice pohybuje v Jihlavě v zahrádkářské kolonii v oblasti Staré plovárny. Na místo ihned vyjela policejní hlídka a také policejní psovod," přiblížila okolnosti zadržení zlodějů Kroutilová. Policejní pes oba podezřelé během dvaceti minut nalezl. „Muž a žena se skrývali v hustém křoví. Policisté zjistili, že se skutečně jedná o hledané osoby, a muže a ženu zadrželi. Oba podezřelé odvezli na oddělení policie, kde byli umístěni do policejních cel," poznamenala mluvčí.

Dvojice má na svědomí celou sérii vloupání do různých objektů. Během dvou měsíců se vloupali do devatenácti objektů. „Jejich cílem se staly převážně novostavby, chaty, ale také garáže, dílny, stavební buňky, hospodářská budova, kůlna nebo rodinný dům. Z objektů odnášeli zejména nářadí. V některých případech přišli majitelé objektu navíc například o sportovní vybavení, oblečení, potraviny, jízdní kola, notebook nebo jinou věc, u které dvojice předpokládala, že by se dala zpeněžit," uvedla Kroutilová.

„Odcizené věci dvojice prodávala na různých místech náhodným osobám a takto získané peníze muž a žena používali pro vlastní potřebu," dodal Pavel Krčál, zástupce vedoucího oddělení obecné kriminality.

Zlodějům za oběť padly věci v objektech přímo v Jihlavě, konkrétně v ulici Červené domky a rovněž v městských částech Henčov a Pávov, ale také mimo vysočinskou metropoli, například v Třešti, v místní části Kamenice u Jihlavy ve Vržanově, v Brtnici – Dolním Smrčném, v Hybrálci, ve Zbilidech, v místní části Vyskytné nad Jihlavou – Jiříně a také ve Věžnici na Havlíčkobrodsku.

„Do objektů se muž a žena dostávali nejčastěji po vypáčení dveří, jednou vnikli do objektu oknem a v jednom případě využil muž toho, že byly dveře zavřené ale neuzamčené," poznamenala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Největší škodu na ukradených věcech na jednom místě způsobila dvojice zlodějů majitelům domu ve Věžnici, odkud si v dubnu odnesla nářadí, ponorné čerpadlo, oblečení, potraviny a alkohol v hodnotě přes čtyřicet tisíc korun. Předminulý týden se dvojice vloupala do do novostavby v Jihlavě. „Odcizila více než čtyři desítky bodových světel, včetně patic, a nářadí za více než dvacet tisíc korun, další škodu za bezmála třicet tisíc korun způsobil muž se ženou majitelům poničením objektu," vylíčila policejní mluvčí.

Jak dodala, obě osoby již 
v minulosti pobývaly ve vězení. „Šestatřicetiletý muž a sedmatřicetiletá žena byli nyní obviněni ze spáchání pokračujících přečinů krádeže, porušování domovní svobody a poškození cizí věci," řekl David Fiala, komisař oddělení obecné kriminality.
Kroutilová ještě upřesnila, že muž i žena jsou navíc vyšetřováni i pro další trestnou činnost. Policejní komisař podal státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obou obviněných do vazby. „Muž i žena byli na základě rozhodnutí soudu vzati do vazby a policisté je poté eskortovali do věznice," dodal David Fiala.

Případ celé série krádeží ještě není uzavřený a kriminalisté jej dále vyšetřují. „Prověřují mimo jiné také to, zda se obvinění nedopustili ještě dalších krádeží," podotkla policejní mluvčí.

Za spáchanou trestnou činnost hrozí oběma obviněným trest odnětí svobody až na pět let.