Podle obžaloby má čin na svědomí šestatřicetiletý bývalý voják David Šimek z Havlíčkova Brodu.

Ten měl v březnu 2015 vyhrožovat soudkyním z havlíčkobrodského a jihlavského soudu. Šimek podle obžaloby oběma poslal z různých míst výhrůžné dopisy, v nichž jim vyčítal, že mu zničili život a teď ho zničí on jim. Jihlavská soudkyně dokonce dostala jako výhrůžku podříznutého kohouta v igelitovém pytli.

Mafiánské vyděračské praktiky pocítil na vlastní kůži i stání zástupce z jihlavské pobočky Krajského státního zastupitelství v Brně. Loni v srpnu kromě dopisu našel před domem granát. Ten byl sice pravý, ale zbavený součástek, takže nebyl funkční. Podle obžaloby měl Šimek soudce vydírat, protože měl být nespokojen s tím, jak řešili jeho kauzy, které se mimo jiné týkaly úpravy styků se synem či takzvaného stalkingu vůči ženě, s níž má syna.

„Nic z toho, co je v obžalobě, jsem neudělal. Soudkyni v Jihlavě jsem viděl dvakrát v životě a spor týkající se syna nakonec rozhodla v můj prospěch, proto jsem neměl důvod jí vyhrožovat. Totéž se týkalo soudkyně z Havlíčkova Brodu. Měl jsem nějaké problémy, proto jsem dostal trest. Ke státnímu zástupci nemám co říct. Toho jsem nikdy neviděl, ani jsem s ním neměl nic společného, kromě toho, že podepsal protokol o domovní prohlídce,“ uvedl na svou obhajobu David Šimek, který je již deset měsíců ve vazbě. V době zadržení byl na rodičovské dovolené a k tomu se živil sportovními sázkami.

Krajský žalobce tehdy schválil domovní prohlídku, protože existovalo podezření, že Šimek plánuje vraždy soudců. Kriminalisté totiž měli informaci, že shání funkční granát. „K tomu nemám už vůbec, co říct. Je to nesmysl,“ uvedl Šimek.

Kriminalisté nakonec případ kvalifikovali pouze jako vydírání. Šimek byl obviněn loni v červnu, ale v srpnu přišla hrozba státnímu zástupci a i tento skutek má podle obžaloby na svědomí Šimek.

Ten během líčení opakovaně odmítl svou vinu. Z otázek, které mu pokládala soudkyně, státní zástupce i obhájce, lze vyvodit, že proti Šimkovi svědčí mimo jiné pachové stopy, které se našly na igelitovém pytli, v němž byl kohout s uříznutou hlavou, informace o pohybu jeho telefonu v okolí místa činu, kamerové záznamy a také svědci. Šimek se snažil důkazy zpochybnit. Pachové stropy podle něj soud nemůže použít, protože jsou nevěrohodné.

„Žádal jsem policii, aby vyhodnotili pachové stopy za účasti advokátů. To prý nelze, protože by to bylo přezkoumání důkazů a mohlo by to znehodnotit pozitivní nález. Jenže předtím je vyhodnocovali šestkrát, tak proč to nejde po sedmé?“ ptal se Šimek. Na kamerových záznamech prý není on, protože byl ve všech případech úplně jinde, než uvádí obžaloba.

Šimek během výslechu přišel s verzí, že všechno naplánoval Libor Hladký, s nímž se Šimek zná přes internetové sázení. Hladký byl před mnoha lety odsouzen za vraždu a loni dostal podmínku za účast na vydírání jisté úřednice.

Hladký měl podle Šimka motivaci v tom, že díky tomu, že začal spolupracovat s policií a předal jim informace o Šimkovi, tak dostal mírný trest. Jenže útok na žalobce se stal v době, kdy se Hladký zodpovídal před soudem z vydírání úřednice. Je otázkou, zda by takto riskoval. Kriminalisté srovnali pachové stopy z místa činu i s těmi Hladkého, ale shodu nenašla. Šimek se mezi řádky domnívá, že útok mohla vykonat neznámá třetí osoba instruovaná Hladkým.

I s touto verzí policie při vyšetřování pracovala, ale většina stop po jejich vyhodnocení míří podle policie na Šimka. Hladký je podle něj nevěrohodný i proto, že byl v souvislosti s tímto případem ještě s další osobou obviněn z křivého obvinění. To se týká toho, že si měl Šimek o soudcích zjišťovat informace přes katastr nemovitostí.

Hlavní líčení soud odročil na červenec a srpen. Kromě Hladkého by měl být vyslechnut i svědek, od něhož si měl Šimek údajně koupit granát. I toto Šimek popírá. Předvolána je i poškozená soudkyně z Jihlavy a její manžel, který před domem našel pytel s mrtvou drůbeží. Pytel tehdy hodil do popelnice. Vše si spojil, až když přišel výhrůžný dopis. Soud také rozhodl o tom, že Šimek zůstane ve vazbě.