Od konce ledna do současné doby už má neznámý barbar na svědomí celkem osmadvacet poničených osobních aut po celém městě. Většinou jde o rozbitá čelní a zadní skla a poničené karosérie. Celková škoda už přesahuje 200 tisíc korun.

„Po pachateli intenzivně pátráme. Na Havlíčkův Brod jde opravdu o mimořádnou situaci a v našem zájmu je případ co nejdříve objasnit," sdělila policejní mluvčí Monika Pátková. Z taktických důvodů ovšem nechtěla postup policie komentovat.

Podle informací Deníku se do pátrání zapojuje i městská policie. K honu na vandala budou využity i mobilní kamery městského bezpečnostního systému.

O případu Deník informoval jako první v úterý 16. února. Tehdy policie informovala, že od 30. ledna vyšetřuje osmnáct případů se škodou 177 tisíc korun. Ve čtvrtek mluvčí policie informaci doplnila o další případy.

„Nově máme nahlášeny tři případy, které jsou vzhledem ke škodě, již trestnými činy poškozování cizí věci. Dalších sedm případů je v rovině přestupků se škodou asi dvacet tisíc korun. Celkem jde tedy o osmadvacet případů," upřesnila Pátková. Celková škoda dosahuje částky 224 500 korun.

K nově nahlášeným případů patří poničené čelní sklo u osobního auta značky Audi zaparkovaného v ulici Štáflova ve dnech od 14. do 17. února. Zatím není známo, čím vandal sklo rozbil. Majitel škodu odhadl na deset tisíc korun.

Ve středu 17. února někdo rozbil čelní sklo u vozu Hyundai poblíž KD Ostrov v ulici Žižkova. Také v tomto případě je škoda zhruba deset tisíc korun.

Dodatečně dostala policie oznámení o poničení osobního auta Renault z 8. února. Auto má škodu na kapotě a rozbitém předním levém světle. Na jakém místě bylo auto majiteli poničeno, zatím není jasné.

Pachatel řádí jako smyslů zbavený

V současné době nemůže být v klidu nikdo, kdo má své auto v Havlíčkově Brodě zaparkované na ulici. Dotyčný totiž řádí jako smyslu zbavený na různých místech města. Auta si navíc vybírá náhodně v různou denní i noční hodinu. Jde o starší i nové vozy.

K jejich poničení používá většinou dlažební kostky. Jediné, co většinu případů spojuje, je to, že si pachatel dává pozor, aby se vyhnul pozornosti městského kamerového systému.

Minulý týden ze čtvrtka na pátek po sobě zanechal hned šest poničených aut. Ve všech případech se to stalo v noci. Neznámý řídil v ulicích Mahenova, Zahradnického a Masarykova. Jedna z majitelek poničeného auta Deníku řekla, že je na rozbité čelní sklo u nové Octavie upozornil soused. Pod autem navíc ležela dlažební kostka.

„Musel si ji odněkud přinést. Z naší předzahrádky není. Navíc jsem slyšela, že měl někdo jiný ve městě před domem na zahradě naházenou hromadu dlažebních kostek," uvedla jedna z poškozených Markéta Štěpánková.

Tohle už na klukovinu nevypadá

Deník na začátku týdne požádal psychologa Jana Lašeka z Hradce Králové, aby se pokusil sestavit profil možného pachatele. Podle něj mohlo jít i o partu výrostků, kteří se nudí a touží po adrenalinu. Když se znalec od reportéra Deníku dozvěděl, že demolice aut pokračuje i po zveřejnění v médiích, kloní se spíše k verzi, že jde o frustrovaného jedince.

„Tohle už na klukovinu moc nevypadá. Mohl by to být někdo hodně zakyslý a naštvaný na celý svět. Spíš bych to opravdu viděl na nějakou revanš, než na výrostky, kteří chtějí zažít adrenalin," míní Lašek.

Podle něj by policie mohla pátrat i mezi pacienty Psychiatrické nemocnice v Havlíčkově Brodě. „Tuto variantu samozřejmě nelze vyloučit. Pak ale musíme předpokládat, že mají detailně zapsané vycházky u všech pacientů a srovnat je s dobou, kdy byla auta poničena. Rozhodně by stálo za to alespoň tuto stopu vyloučit," říká Lašek.