Pohledy všech směřovaly na velkou obrazovku, kde se odehrával ten nejtragičtější příběh posledních let. Nešlo však o nějaký film ale krutou realitu.

Slovák Antonín Novák přivedl policii k tělu Jakuba Šimánka, kterého zavraždil. Policie celou jejich trasu natočila na video a soudce Petr Mráka nechal veřejnost, aby ho zhlédla. Tedy jeho část.

„Zasloužím si trest smrti, nebo výjimečný trest. Neměl jsem to dělat,“ řekl Novák, když policii po pěti týdnech přivedl k místu, kde Jakuba loni 4. května zavraždil.

Na záznamu je vidět, jak Novák stojí kousek od místa, kde ještě leží Jakubovo tělo. Novák pak s rukama v poutech sedí na zemi a lituje toho, co udělal.
Kdo by ale čekal, že uvidí Nováka plakat, ten se zmýlil. Vypadá to, že spíš lituje sám sebe. Byla to obrovsky emotivní chvíle pro všechny v soudní síni.

Na záznamu je zřetelně vidět pomalu se rozkládající tělo chlapce pod hromadou větví. Novináři si mohou i tuto část videozáznamu natáčet a fotografovat. Soudce Petr Mráka ale všechny upozorňuje, že by byl nerad, kdyby se tyto záběry objevily v médiích: „Apeluji na vás, abyste pečlivě zvážili, jak s těmito záběry naložíte.“

Tady videozáznam končí, alespoň pro oči veřejnosti. Šokující na celém videu je také to o čem se tak dlouho spekulovalo. Jak je možné, že devítiletý Jakub s Novákem dobrovolně šel takový kus cesty, když navíc její podstatná část vede volnou přírodou.

Policisté s Novákem projeli celou trasu v autě a pak pěšky. Novák Jakuba vedl od ubytovny, kde ho znásilnil přes náměstí směrem k areálu nemocnice. „Pane obžalovaný, proč jste vedl chlapce areálem nemocnice. Věděl jste, že je průchozí?“ zeptal se Nováka soudce, který v této fázi nechal video přerušit. Později to udělal ještě několikrát.

„Nevím. Nevěděl,“ odpověděl Novák. Cesta pak pokračovala kolem areálu psychiatrické léčebny, za níž jsou po levé straně garáže. Kolem nich prošli až k hlavní silnici. Tu přešli a tady už musí policisté s Novákem po svých. Pokračují prakticky volnou přírodou.

„Proč jste Jakuba vedl do volné přírody, když jste ho chtěl jen někde ukrýt?“ ptal se znovu soudce Mráka. „Chtěl jsem ho odvést, co nejdál za město,“ vysvětlil Novák.

Pak přešli most přes řeku Sázavu. Na videu je slyšet, jak blízko nich projíždí vlak. Když Novák přechází koleje, musejí ho podpírat dva policisté. Novák cítí, že se blíží k místu činu. Musí si odpočinout. „Je to tam,“ řekne Novák a po dalších několika stovkách metrů vcházejí do lesíka. Na videu je slyšet ptačí zpěv a Novák ukazuje, kde leží Jakub.

Ještě než nechal soudce vyloučit veřejnost, která by určitě neměla vidět ohledání místa činu a fotografie ze znásilnění, pustil dva záznamy z městského kamerového systému. Na jednom z nich je v dálce vidět, jak po přechodu pro chodce jdou dvě postavy. Vypadá to na dospělého muže s dítětem.

„Poznáváte se na tomto záznamu,“ zeptal se soudce Nováka.

„Ne,“ odpověděl. Druhý záznam už je ale zřetelnější.

„Ano to jsem já a vedle jde ten chlapec,“ zareagoval Novák.