Počáteční neurčité informace o tom, že je Růžička bývalým vojákem z povolání, včera Deníku potvrdilo samo Ministerstvo obrany.

Jmenovaný sloužil v armádě od začátku devadesátých let a z armády odešel po skončení svého závazku před sedmi lety," sdělil Petr Sýkora z tiskového odboru ministerstva.

Třiačtyřicetiletý Růžička nastoupil k armádě v roce 1991 a její řady opustil v roce 2009. Během služby byl na několika zahraničních misích.

Bližší hodnocení jeho působení v ozbrojených složkách ministerstvo nekomentovalo.

„V armádě pracoval jako řidič a vykonával základní funkce do úrovně čety. Jaká další povolání případně v civilu vykonával, nám není známo," dodal Petr Sýkora.

Loučení na síti i v kruhu rodiny

Se zavražděným jednadvacetiletým mladíkem V. Š. z Chotěboře se kamarádi mimo jiné loučili prostřednictvím vzkazů na sociální síti.
„I když jsem ti to nikdy neřekla, tak jsem tě měla ráda! Měli jsme spolu hromady neuvěřitelných zážitků. Dny u kostela, na přehradě, u nás doma anebo na sídlišti. Byl jsi megahodný kluk a tohle sis nezasloužil. Všechny nás to trápí. Asi bys nechtěl, abychom se trápili, ale ono to jinak nejde. Navždy v srdci, odpočívej v pokoji. Chybíš nám," napsala na sociální síť jedna z kamarádek.

Zabitý mladík by měl mít pohřeb v tomto týdnu. Poslední rozloučení se uskuteční v havlíčkobrodské smuteční síni. Podle informací Deníku si rodina nepřeje veřejný pohřeb, a poslední rozloučení se tedy bude konat pouze v úzkém rodinném kruhu.

Vražda, která byla podle kriminalistů provedena obzvlášť surovým a trýznivým způsobem, se odehrála minulý týden na noční směně ze čtvrtka na pátek. Kriminalista Pavel Kubiš v pondělí oznámil, že vrah zasadil oběti několik desítek bodnořezných ran v oblasti zad a krku.
Spolupracovníci Růžičku popsali jako podivína; nosil velký nůž, který používal k práci. Zadržen byl zhruba šest hodin po činu zásahovou jednotkou v jeho bydlišti v Utíně, místní části Přibyslavi na Havlíčkobrodsku. Ve firmě Pleas pracoval Růžička krátce, asi tři týdny.

Motiv ani zbraň zatím nejsou jisté

Motiv činu zatím zůstává i nadále nejasný. Růžička podle kriminalistů k věci vypovídal a popsal svou verzi. „Obviněný muž se k věci vyjádřil, své jednání nijak nepopíral. Ale nelze říci, že se k vraždě přiznal," uvedl Pavel Kubiš.

Podobně se vyjádřil i k vražedné zbrani. Kriminalisté na místě činu našli pracovní nůž, ale zda jde s jistotou o vražednou zbraň, budou muset potvrdit až expertizy. Jednadvacetiletý mladík, který se stal obětí činu, byl po útoku na místě mrtvý. Ve firmě pracoval delší dobu.
Obviněný muž nebyl dosud soudně trestán ani se nikde neléčil kvůli psychickým problémům. Podle kriminalistů zřejmě ani nebyl v době činu pod vlivem drog či alkoholu. Duševní stav obviněného ale budou muset prozkoumat znalci.

Po zadržení a obvinění byl soudem v Hradci Králové vzat do vazby. Poté byl převezen do vazební věznice v Brně.