Tak by bylo možné shrnout výpověď tanečního instruktora, živnostníka a zaměstnance havlíčkobrodského autoservisu Petra Paula z Puklic na Jihlavsku před Okresním soudem v Jihlavě. Tentýž postoj zaujala i jeho manželka Žaneta Bartošová Paulová. Ta stojí před soudem kvůli dvěma fingovaným nehodám.

„Trvám na tom, že obě dvě nehody se staly," prohlásila Paulová. V soudní síni se dlouho nezdržela. Po krátkém výslechu požádala soud, aby další jednání pokračovalo v její nepřítomnosti. „Není mi dobře," uvedla Paulová, která je ve vysokém stupni těhotenství.

Její osmačtyřicetiletý manžel je obviněn z toho, že se podílel na osmnácti pojistných podvodech s auty. Za to mu hrozí až osm let vězení.

Paul dva dny poslouchal v soudní síni výpovědi svých spoluobžalovaných. Polovina z nich ho usvědčuje z vědomých a plánovaných podvodů.

Jenže podle Paula jde z jejich strany o komplot proti němu. „Měli čas se proti mně domluvit a hodit to na mě," tvrdil před soudem Paul.

Podle něj je například spoluobžalovaný Martin Kremer zaujatý, protože mu přebral přítelkyni. Paul řekl, že ho kvůli tomu Kremer i fyzicky napadl. Kremer to ale následně popřel a řekl, že s Paulem byl prakticky až do zatčení kamarád.

Dalšího spoluobžalovaného Paul označil jako gamblera. Paul se snaží všechny, kteří proti němu vypovídají, označit za nevěrohodné.

Podobnou taktiku zvolil i před lety, kdy stál před soudem kvůli obvinění z ohrožení rozumového, citového a mravního vývoje několika členů tanečního klubu Gym Beam, jehož byl trenérem.

Tuto lechtivou kauzu začal soud poprvé řešit v září 2012. Podle obžaloby nechal Paul o silvestrovské noci roku 2011 děti sledovat erotický film Muži bez zábran, kde měl být zachycen pohlavní styk s mrtvolou. Na dovolené v zahraničí se nevhodně choval ke dvěma nezletilým dívkám, když je nevhodně oslovoval, lechtal po těle a měl po nich chtít, aby mu ukázaly prsa. Paul byl nakonec obvinění zproštěn. Jedním z důvodů bylo i to, že znalci označili svědky za nevěrohodné.

KOMPLOT SVĚDKŮ?

I nyní Paul považuje své obvinění za komplot a prohlašuje, že je nevinný. Pouze potvrdil, že některá nabouraná auta opravoval. S pojistnými podvody ale nemá údajně nic společného. Paul si také rýpl do obhájce Jana Herouta. Ten zastupuje Martina Kremera, který Paula usvědčuje. Herout se totiž netají přesvědčením, že mu Paul v minulosti ukradl nové auto. Paulovi to ale nikdy nikdo nedokázal.

Podstatou pojistných podvodů byly fingované dopravní nehody. Na auta byly nejprve namontované poškozené autodíly. Tytéž poškozené díly měli podvodníci používat při fingovaných nehodách opakovaně. Připraveným autem pak jeli na vytipované místo a v minimální rychlosti naaranžovali střet s druhým autem nebo náraz do stromu. Aby zvýšili důvěryhodnost nehody, přivolali na místo policii.

Od pojišťoven vyinkasovala skupina od roku 2011 do ledna 2014 za dopravní nehody více než 1,7 milionu korun v hotovosti. Další peníze, 703 tisíc korun, se jim vylákat nepodařilo kvůli porušení pojistných podmínek či podezření na podvod.

Petr Paul se podle vyšetřovatelů ve třech případech na podvodech podílel jako spolupachatel. Kriminalistům se podařilo zjistit, že v pěti případech inkasoval za zorganizování podvodu provizi více než 263 tisíc korun.

Za zločin pojistného podvodu hrozí Petru Paulovi a Martinu Kremerovi až osm let vězení. Všem ostatním až pět let vězení. Hlavní líčení před jihlavským soudem bude pokračovat dnes. Slyšeni by mohli být i soudní znalci. Poté bude s největší pravděpodobností hlavní líčení odročeno. Kdy padne rozsudek, zatím není jasné.