V polovině září roku 2022 Česká televize odvysílala premiéru druhého dílu třetí řady kriminálního seriálu Případy I. oddělení. Epizoda pojednává o muži, který v roce 2013 na pražském Chodově zavraždil manželku. Jak? Do lahve s vodkou jí nalil smrtící dávku metanolu. Muž měl čin promyšlený a věřil, že úmrtí manželky vyšetřovatelé uzavřou jako další oběť takzvané metanolové aféry, během níž zemřely desítky lidí.

Televizní tvůrci se kauzou inspirovali a věnovali jí celý jeden díl. Mezi televizním ztvárněním a případem z Vysočiny je nápadná podobnost. I šestatřicetiletá žena z Jihlavy o pár měsíců později po odvysílání seriálu v únoru 2023 nalila své matce do hrnku s kávou metanol.

„Obviněné jsme se samozřejmě ptali, zda zná metanolovou aféru. Uváděla, že ano, ale to, jestli mohla vidět zmiňovaný díl kriminálního seriálu a inspirovala se jím, to je jen spekulace,“ řekl k věci státní zástupce Jan Adam z Jihlavy.

Ženu policie obvinila z vraždy, nyní čeká na soud ve vazbě. Podle kriminalistů se navíc matky zbavila ze zištného důvodu. Měla dluhy a její matka kvůli nim měla přijít o byt. Nadále v něm sice bydlela, ale už jen v nájmu. Matka to dávala za vinu dceři, proto po ní chtěla, aby nájemné platila ona. Ženě nyní hrozí patnáct až dvacet let nebo výjimečný trest.

Objednávka na falešné IČO

Na začátku celého případu bylo nahlášení běžného úmrtí ženy v jednom z jihlavských bytů. Na místo tehdy vyjel standardní kriminalistický výjezd. Zásadním způsobem se do věci vložili i někteří příbuzní poškozené.

„Pamatuji si, že od začátku dávali najevo své pochybnosti a tvrdili, že na smrti ženy nese vinu její dcera. Říkali něco v tom smyslu, že ji konečně zabila,“ uvedl k případu žalobce Ivo Novák z Okresního státního zastupitelství v Jihlavě.

Případ byl od začátku v okresní působnosti, protože na místě nálezu těla nic nenasvědčovalo tomu, že by mělo jít o násilný trestný čin zaviněný jinou osobou. Pak se ale začaly objevovat pochybnosti, které kriminalisty přiměly nařídit ne běžnou zdravotní pitvu, ale rovnou soudní.

Poškozená totiž měla drobné zranění na hlavě, zřejmě od pádu, a její věk (roční narození 1962, pozn. autora) také budil jisté pochybnosti. Navíc hrálo roli i vehementní varování příbuzných.

„Soudní pitva se ukázala jako zásadní zlom v případu. Toxikologický rozbor potvrdil otravu metanolem,“ podotkl Novák. Police v bytě udělala domovní prohlídku, ale lahev od metanolu nenašla. Žena se jí zřejmě nějakým způsobem zbavila.

I když ještě nebylo jasné, co se přesně stalo, mohlo jít i o nešťastnou náhodu, či sebevraždu, případ si nakonec převzali kriminalisté z vysočinského oddělení vražd. Těm se nakonec podařilo nashromáždit dostatek důkazů, aby ženu mohli obvinit z vraždy.

Kriminalisté mimo jiné zjistili, jakým způsobem si obviněná opatřila jed. Objednala si ho na internetu. Běžný člověk by se k metanolu neměl dostat, protože si ho lze opatřit pouze k podnikatelským účelům. Žena však při objednávce uvedla falešné IČO.

Odvar z durmanu

Žena se navíc svou matku podle zjištění detektivů zřejmě snažila otrávit už dříve. Vařila jí různé odvary z jedovatých bylin. Například durmanu. Kromě toho matce píchla injekci s neznámou látkou do zad. Žena kvůli tomu musela do nemocnice.

Obviněná měla přiznat, že jed matce do kávy nalila, ale bylo to údajně proto, že chtěla, aby se matce jen udělalo špatně, a odradila ji tím od dalšího požívání alkoholu.

Mimochodem, samotnou nechvalně proslulou metanolovou kauzu zobrazuje další, dvoudílný televizní film s vypovídajícím názvem Metanol.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vlakem z Jihlavy do Pacova se dá jet téměř za polovinu. Stačí chtít tarif VDV

Lidé mohou jezdit vlakem na Vysočině za poloviční cenu, ale vůbec o tom neví. | Video: Deník/Martin Singr