Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pád mostu: Policie obvinila deset lidí

Vilémov – V souvislosti s pádem mostu ve Vilémově, pod nímž loni 4. září zemřeli čtyři dělníci, obvinili kriminalisté celkem deset lidí.

10.9.2015
SDÍLEJ:

Na pracující dělníky se most zřítil vloni 4. září. Vyprošťovací práce sice začaly hned poté, ale dle rozsahu poškození bylo od začátku zřejmé, že se nehoda neobejde bez obětí. Foto: Deník/archiv

Jde o zaměstnance tří firem, technický dozor a lidi, kteří měli dohlížet na bezpečnost práce. Zahájení trestního stíhání konkrétních osob je výsledkem ročního policejního vyšetřování, jehož součástí byly rozsáhlé znalecké posudky.

„Vyšetřovatel případu tyto osoby viní z toho, že z nedbalosti způsobili obecné nebezpečí a spáchali takový čin tím, že porušili důležitou povinnost vyplývající z jejich zaměstnání, postavení nebo funkce, a způsobili takovým činem těžkou újmu na zdraví a smrt. Obviněným hrozí až deset let vězení," informovala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Původní most, který měla firma Bögl a Krýsl za úkol rozebrat a postavit nový, se tehdy zřítil na šest dělníků. Jednomu se podařilo včas utéct, dalšího se záchranářům podařilo ze sutin vyprostit. Jeden Slovák a tři Češi byli na místě mrtví. Za pádem mostu je s největší pravděpodobností narušení statiky a špatná komunikace mezi firmami.

„Z výslechů svědků i ze závěrů rozsáhlých znaleckých posudků z oboru stavebnictví vyplynulo, že stavební práce, při nichž se zřítil opravovaný most, nebyly řízeny v souladu s ověřenou projektovou dokumentací a v průběhu prací nebylo zajištěno dodržování povinností k ochraně života, zdraví, životního prostředí a bezpečnosti práce," vysvětlila Čírtková.

Na posun ve vyšetřování netrpělivě čekali i pozůstalí po obětech neštěstí. Ti v pátek do Vilémova přijeli, aby položili květiny a uctili památku svých příbuzných přímo na místě tragédie. „Hlavně by mne zajímalo, kdo dovolil, aby se něco takového stalo. Kde tehdy byli ti, kteří byli za stavbu zodpovědní. Doufám jen, že nebude další rok trvat, než se to dostane k soudu," reagovala matka jednoho z mrtvých dělníků Olga Hadačová.

Policie ve včerejší zprávě uvedla, že mezi obviněnými jsou zaměstnanci stavebních firem, které se na stavbě podílely, zástupci investora a osoby, které měly na starost dohled nad dodržováním bezpečností práce v průběhu stavby. Investorem stavby byl Kraj Vysočina, zakázku na opravu silnice a tří mostů mezi Golčovým Jeníkovem a Chotěboří za více než dvě stě milionů korun vyhrálo konsorcium firem Strabag a M-Silnice.

Proč to spadlo?

Podle informací Deníku byli obviněni dva pracovní z firmy Strabag, dva pracovníci firmy M-Silnice včetně hlavního stavbyvedoucího a dva pracovníci subdodavatelské firmy Bögl a Krýsl. Většinou jde o vedoucí pracovníky a stavbyvedoucí.

„Firmu policie dosud nekontaktovala. Není nám znám obsah trestního spisu ani podrobnosti ze sdělení obvinění. Po nahlédnutí do spisu, se k tomu vyjádříme," řekl právní zástupce firmy Bögl a Krýsl Radek Ondruš. Podle něj je délka vyšetřování přiměřená a odpovídá složitosti stavby a případu.

„K závěru policie se nemůžeme vyjadřovat, protože jsme s nimi nebyli seznámeni. Stejně tak se nemůžeme vyjadřovat k případnému obvinění našich pracovníků, protože jde o fyzické osoby, a tyto informace spadají do sféry ochrany osobnosti," uvedla k obvinění mluvčí společnosti M-Silnice Irena Bubeníková.

Dále byli také obviněni dva lidé, kteří měli zajišťovat bezpečnost práce. Jde o Martina Vodáka a Marii Hubkovou z Pelhřimova. „Případ je stále v šetření, proto se k tomu nyní nechci vyjadřovat," reagovala Hubková.

Obvinění dostali i lidé na technický dozor – František Lízal a úřednice Kraje Vysočina Irena Šedová z Odboru dopravy a silničního hospodářství.

Obvinění úřednice překvapilo krajského náměstka pro dopravu na Vysočině Libora Joukla. „Jejím úkolem u velkých projektů je především dohlížet na to, aby fakturám odpovídal objem provedených prací," uvedl Libor Joukl.

Rozsah obvinění překvapil také právníka Ondruše, který očekával, že mezi nimi bude například i pracovník odpovědný za odbagrování jednoho z opěrných valů klenbového mostu nebo projektanti.

„Podle rozsahu obvinění, které naznačujete, zvolili vyšetřovatelé v této kauze zcela odlišný přístup, než například v případu pádu mostu ve Studénce. Tam jsme se snažili, aby kromě dělníků byli také odstíháni lidé zodpovědní za technický dozor ze strany investora a na bezpečnost práce," podotýká Radek Ondruš.

Správní řízení s firmami Bögl a Krýsl a Strabag vede také Oblastní inspektorát práce 
v Českých Budějovicích. Firmám hrozí pokuta až dva miliony korun.

Na otázku, proč museli dělníci starý most postupně rozebírat, ale nemohli ho strhnout a suť odvézt, zatím nikdo uspokojivě neodpověděl. „Podle mne je to také jedna ze zásadních otázek, proč někdo takto riskantní demolici neprojektoval," míní Radek Ondruš.

Autor: Roman Martínek

10.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Dušičky.
4

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ a MŠ Herálec

Havlíčkobrodsko - Havlíčkobrodský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Havlíčkobrodsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Havlíčkobrodska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ a MŠ Herálec.

Sexuolog Petr Weiss dostal u soudu dva a půl roku s podmínkou

Vysočina – Vinen dle obžaloby a trest na dva a půl roku podmínkou na tři roky. Tak zněl dnešní rozsudek nad známým pražským sexuologem Petrem Weissem. Zároveň dostal zákaz řízení na dva roky.

Cabúk: Na oslabeného soupeře jsme nevyvinuli tlak

Okříšky, Bystřice nad Pernštejnem – Od té doby, co se fotbalisté Okříšek vyhoupli do čela tabulky, nevyhráli. Po porážce do Pelhřimova a remíze ve Velkém Meziříčí přišla v 11. kole krajského přeboru domácí porážka od Bystřice.

Šmolovy jsou stále jediný neporažený tým

Havlíčkův Brod – Týmy ze spodku tabulky okresního přeboru nadělaly problémy třetí Přibyslavi B a Kožlí. Šmolovy stále drží neporazitelnost, když porazily Vísku 4:0. Sobíňov stále ještě ve III. třídě tápe. Tentokrát nestačil na béčko Havlíčkovy Borové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení