Podle policie je náročné hlavně kvůli rozsáhlosti znaleckých posudků. Kriminalisté případ vyšetřují jako obecné ohrožení z nedbalosti. Zatím nebyl nikdo obviněn.

„Prověřování případu je náročné zejména s ohledem na rozsáhlost znaleckých posudků z oboru stavebnictví, ale už se blíží ke konci," řekla včera agentuře ČTK vysočinská policejní mluvčí Dana Čírtková. Dozorující státní zástupkyně Zdeňka Tománková neposkytne k vývoji případu žádné informace, dokud kriminalisté případ neuzavřou. Nevyjádřila se ani k počtu případných obviněných. Viníkům hrozí vězení na tři až deset let.

Most se zřítil loni 4. září. Na prvním snímku jsou práce na mostě tři hodiny před zřícením. Autorovi snímku bylo podezřelé, že bagr stojí na mostě, který ztrácel oporu, když byla zemina na jeho jedné straně postupně odstraňována, proto snímek pořídil. V troskách mostu zahynuli čtyři dělníci a další dva byli zraněni.

Záchranné práce zachycuje druhý snímek. V době neštěstí pod mostem pracovalo šest dělníků, tři Češi a tři Slováci. Přežili dva muži ze Slovenska. Oficiálně nebyla ještě stanovena ani přesná příčina neštěstí.

Oblastní inspektorát práce v Českých Budějovicích letos v květnu oznámil, že kvůli porušení bezpečnosti práce zahájil správní řízení se stavebními firmami Strabag a Bögl a Krýsl a s koordinátorkou bezpečnosti práce Marií Hubkovou. Inspektoři je podezřívají, že se vzájemně neinformovali o aktuálních pracích a o možných bezpečnostních rizicích. Zúčastněným firmám hrozí pokuta do dvou milionů, koordinátorce bezpečnosti až tři sta tisíc korun.

Vilémovská radnice nechala k prvnímu výročí tragédie udělat kamennou pamětní desku, kterou ve čtvrtek na most osadí. „S pozůstalými se v pátek sejdeme na radnici," řekl vilémovský starosta Jiří Lebeda (nezávislý). Na desce mají být informace o případu beze jmen obětí.