„Dva kamiony jich nechala do Stříteže u Jihlavy dopravit česká firma s jednatelem vietnamské národnosti. Během celní kontroly bylo zjištěno, že tyto respirátory nesplňují požadavky Nařízení Evropské unie o osobních ochranných prostředcích pro uvedení na trh,“ informoval tiskový mluvčí celní správy Richard Zeman.

Jak vysvětlil, respirátory neměly označení a dodaný certifikát ke zboží nesouhlasil s certifikací v dovozních dokumentech, předložených při celním řízení. Celníci okamžitě kontaktovali pracovníky České obchodní inspekce, kteří na základě zaslaných podkladů získaných fyzickou kontrolou zboží, vydali zamítavé stanovisko k uvedení výrobků na český trh. 

„S největší pravděpodobností měly respirátory skončit na tuzemském trhu. Díky zásahu celního řízení se ovšem oba kamiony ve středu vydaly z Vysočiny na cestu zpět do Turecka,“ dodal Zeman s tím, že spolupráce celníků a pracovníků České obchodní inspekce funguje na profesionální úrovni, neboť v zájmech obou je bezpečnost a zdraví spoluobčanů.

Celní úřad pro Kraj Vysočina vybral za loňský rok na cle skoro sto dvacet milionu korun, o sedmnáct milionu více než v roce předešlém, a na dani z přidané hodnoty do rozpočtu získal dalších skoro pět milionu korun.