Soud mu také uložil zákaz podnikání na čtyři roky. Rozsudek není pravomocný, obě procesní strany si ponechaly lhůtu na odvolání.
Holas provozoval na náměstí dva obchody se sportovním vybavením. Podle obžaloby si Holas již od roku 2010 půjčoval od různých lidí peníze, i když věděl, že jeho podnikání je v úpadku. Celkem tak způsobil škodu za více než čtrnáct milionů korun, které soudkyně odkázala na řízení občansko právní. Obžalovanému původně hrozil trest od šesti měsíců do pěti let.
Státní zástupkyně Jana Cihlářová ve své závěrečné řeči v předchozím hlavním líčení uvedla, že trestné jednání obžalovaného považuje za jednoznačně prokázané, a to na základě svědků a provedeného dokazování.
„Obchodní strategie obžalovaného nemohla vést ke zlepšení finanční situace, jelikož již v roce 2007 si musel být vědom toho, že jeho podnik směřuje k úpadku, a měl tak zahájit insolvenční řízení," zdůraznila Cihlářová. Finanční problémy obžalovaného trvaly již delší dobu, a Holas své hospodářské výsledky zcela ignoroval.
„Situace se stále zhoršovala, a i nadále přijímal nové závazky a půjčky," pokračovala Cihlářová.
Obhájce obžalovaného Josef Košmider se ztotožnil se státní zástupkyní v tom, že skutková podstata byla nepochybně naplněna. Ve své závěrečné řeči naopak poukazoval na předchozí podnikatelské úspěchy, řádný život a majetkové rezervy.
„Lidé, co obžalovanému peníze půjčili, to brali jako dlouhodobou investici. Holas rozhodně není žádný podvodník a podnikal se všemi riziky, a proto navrhuji podmíněný trest," řekl Košmider.
Osobní vklad
Obžalovaný čtvrteční rozsudek nekomentoval. Již od začátku se hájil tím, že peníze, které si půjčoval, vložil jako osobní vklad do podnikání a nemusel je tedy uvést v účetnictví firmy.
„Podnikat jsem začal již v roce 1991 a vždy se mi velmi dařilo. Měl jsem dvacet čtyři zaměstnanců a obchod i nadále rostl. V letech 2006 až 2008 však přišla hospodářská krize a později se uzavřelo kvůli plánované rekonstrukci i havlíčkobrodské náměstí. Díky tomu se ze stotisícových tržeb staly desetitisícové a přišly problémy," vysvětlil Holas.
Ten v závěrečné řeči dodal, že se všemi věřiteli se chce rozhodně vyrovnat a nechce být nikomu nic dlužen.
Soudkyně Hana Doubková tento fakt vzala v úvahu i jako polehčující okolnost. „Obžalovaný dosud nebyl trestán a žije řádným životem. Na druhou stranu již v roce 2007 měl na sebe vyhlásit insolvenci, jelikož si musel být vědom svých špatných hospodářských výsledků. Kdyby to udělal, nemusela celá záležitost dojít až tak daleko," uvedla Doubková.
Peníze obžalovanému Holasovi půjčil například i zesnulý hokejista Josef Vašíček, a to více než tři miliony korun. Mezi věřiteli je i havlíčkobrodský podnikatel Martin Hejkal, který mu půjčil 200 tisíc korun.
Holas přitom žádnému z věřitelů neřekl, že je již zadlužen a tvrdil, že většina lidí, kteří mu půjčili, jsou jeho dlouhodobí známí a s každým se vždy dohodl individuálně. Většině lidí však peníze dosud nevrátil.
Podle vypracovaného znaleckého posudku je také jasné, že nedojde k uspokojení všech pohledávek, jelikož obžalovaný nemá dostatek majetku.
Holas však po celou dobu všech hlavních líčení tvrdil, že má několik nemovitostí a zboží na skladě, které mu zároveň sloužily jako pojistky. Soudkyně však obžalovaného již dříve upozornila na to, že všechny nemovitosti z více než osmdesáti procent patřily bankám.
Insolvenční správkyně Irena Jonáková také u soudu konstatovala, že neprodané věci na skladě jsou staré a mají hodnotu okolo deseti tisíc korun.