Ve čtvrtek 2. prosince sedmapadesátiletou Janu Horkelovou pravomocně potrestal Okresní soud v Havlíčkově Brodě za zločin podvodu třemi lety s podmínkou na pět let. Kromě toho musí být pod dohledem úřadů a musí uhradit způsobenou škodu. „Obžalovaná se také musí zdržet obchodování na internetu, což je podmínka pro osvědčení se ve zkušební době,“ konstatoval soudce Jan Doležal. V opačném případě by mohla skončit ve vězení. Dalším trestem je propadnutí více než třiceti tisíc korun, které policie zajistila na účtu jejího manžela. Na ten si nechávala posílat peníze za mince, jež nakupovala a následně prodávala od dubna do srpna 2019 prostřednictvích aukčních portálů na internetu.

Cenných mincí se nedočkalo nejméně osm klientů z celé republiky. Ti za ně Horkelové poslali neuvěřitelných 1 098 762 korun. Horkelová obchod podle soudu nezvládala, protože mince nakupovala draho a lacino je nabízela. Podle znaleckého posudku trpí mentální retardací, proto není schopna domyslet následky svého chování.

Ilustrační foto
Spadla klec: sérii vloupání na Brodsku má na svědomí recidivista

Horkelová nestojí před soudem poprvé. Za totéž byla odsouzena v roce 2019. Celková škoda se tehdy vyšplhala na 1,8 milionu korun. S Horkelovou byla odsouzena i pošťačka, která jí zásilky vydávala, aniž by za ně Horkelová uhradila dobírku. Někdy dokonce zásilku ani nepřevzala, jen z ní vyndala obsah. Poštovní úřednice věřila, že jí peníze zaplatí.

Manžel ji musí více hlídat

Horkelová v pochybném obchodu s mincemi pokračovala i poté, co byla odsouzena, přestože podle obžaloby věděla, že vzhledem k předchozí situaci nebude schopna dostát svým závazkům. „Ani nevím, proč jsem to dělala,“ přiznala žena u soudu. Svou vinu nijak nepopírala. „Budu se snažit způsobenou škodu uhradit. Mohu malovat obrazy a nabízet je,“ dodala.

Se stavbou protihlukové stěny se začne hned na počátku stavební sezóny příštího roku. Ilustrační foto
Nová protihluková stěna v Radostíně: už příští rok. Řidiče čeká dopravní omezení

Soudce Jan Doležal ji upozornil, že má sice nařízeno zdržet se obchodování na internetu, ale své obrazy na něm nabízet může. Jejím opatrovníkem je její manžel. Soudce ho nabádal, aby svou manželku více hlídal. Na to Horkelová reagovala slovy: „Když on je v práci až do večera“.

Horkelová se narodila v roce 1964 v Nitře. Své obrazy před několika lety vystavovala například v Galerii Doubravka ve Ždírci nad Doubravou. Tehdy žila ve Slavíkově nedaleko Chotěboře. „Malování se začala více věnovat až po 30. roku svého života a stalo se jí velkým koníčkem. Náměty pro své obrazy čerpá především v přírodě, ale maluje také podle fotografií a svých pocitů. Nejraději však zachycuje přírodu ve své skutečnosti. V poslední době maluje také lovecké motivy," prozradila tehdy vedoucí Kulturního zařízení města Zdena Lédlová. S úspěchem vystavovala také v Podmoklanech při příležitosti Dne otevřených ateliérů na Vysočině.