„Krátce po čtvrtečním poledni zazvonil u domku neznámý muž, který tvrdil, že nese dvoutisícový přeplatek za energie," popsala začátek příběhu policejní mluvčí Monika Pátková.

Aby však penzista mohl údajný přeplatek získat, bylo třeba rozměnit pětitisícovku. „Senior odešel do jedné z místností, kde měl uloženou obálku s penězi. Tam neznámý muž odlákal jeho pozornost a obálku se sedmdesáti tisíci mu vzal. Poté se vymluvil, že se vrátí za dvě hodiny a dům opustil. Teprve po jeho odchodu poškozený zjistil, že byl okraden," doplnila Pátková.

Přivolaní policisté už mohli na místě pouze zaznamenat svědectví a zajistit stopy. Zloděj zmizel a pátrání zatím k jeho polapení nevedlo.
Obdobné případy podvedených a okradených seniorů řeší kriminalisté na Vysočině takřka každý týden. „Chtěli bychom na seniory opětovně apelovat, aby byli ve vztahu k cizím lidem nebo k osobám, u nichž si nemohou osobně ověřit jejich totožnost, více obezřetní," sdělila Pátková.

Senioři v nevýhodě

Lidé by podle policie neměli vůbec otevírat dveře od domu či bytu, pokud neví, kdo za nimi je. „Dveře otevřete až po zjištění, kdo za nimi vlastně je, a to dotazem nebo pohledem z okna. Pachatele, kterých je v mnoha případech větší množství, nemáte šanci uhlídat, pokud vám už vniknou do domu," radí Pátková.

Podle policistů se podvodníci zaměřují na seniory záměrně, protože jsou obvykle důvěřiví a nepříliš ostražití. „Neznámé nezvěte do svých domovů a při každém opuštění domu za sebou je třeba uzamknout dveře, přestože jdete jen na zahrádku za domem," radí Pátková. „Drzost zlodějů nezná mezí a mnohdy je lidé přistihnou uvnitř domu, když už některé místnosti prohledali," doplnila mluvčí.

Pro to, aby se zloději dostali do bytu, mají připravenu pestrou paletu nápaditých záminek. „Pozor si dejte zvláště na podvodníky, kteří se zkoušejí do domů dostat s legendou, že potřebují vodu k napití či do vozidla, využít toaletu, poskytnout péči svému dítěti či peníze pro kamaráda, který je zraněný v nemocnici," podotkla mluvčí.

Další oblíbenou fintou je také fingovaný telefonát od některého z rodinných příslušníků, obvykle dětí či vnoučat, které se údajně ocitly v nesnázích a potřebují poslat peníze. „Pokud vás telefonicky kontaktuje příbuzný a žádá o půjčení peněz, trvejte na tom, aby za vámi přišel osobně. Peníze nedávejte cizímu člověku, i kdyby tvrdil, že se tak s vaším příbuzným domluvil," radí policistka.

Falešný energetik

Podvodníci se také často představují jako zástupci úřadů nebo energetických firem. „V takovém případě vždy žádejte průkaz nebo zavolejte na instituci, na kterou se odvolává. Po dobu ověřování údajů je nutné, aby neznámý člověk zůstal před bytem a nedostal se do jeho vnitřních prostor," říká mluvčí.

„Je třeba mít také na paměti, že energetické společnosti a další instituce nevrací přeplatky v hotovosti, ale vždy složenkou nebo poukázáním částky na účet v bance," zdůraznila Pátková.

Stejně tak není podle policisté vhodné zvát do domovů lidi, kteří nabízejí nejrůznější služby nebo výhodné nákupy. „Rizikem je pro seniory také uzavírání jakýchkoli smluv, pokud na ně obchodní jednatel spěchá a neumožní jim důkladně se seznámit s podmínkami dané smlouvy. Smlouvy proto raději uzavírejte po předchozím rozhodnutí a promyšlení nejlépe přímo na pobočkách institucí," radí mluvčí.

Pokud by už lidé v blízkosti svého bydliště spatřili pohyb podezřelých lidí, mohou se podle mluvčí obrátit na policejní tísňovou linku 158. „A pokud se už stanete obětí zloděje, okamžitě si zapište popis osoby a typ vozidla, jeho registrační značku a barvu. Při pátrání po pachateli jsou takovéto indicie velice důležité," uzavřela policejní mluvčí Monika Pátková.