„Obsahem hovorů je v drtivé většině komunikace mezi obžalovanými a klienty,“ konstatoval žalobce Kamil Milič. Z podvodů jsou obžalované čtyři fyzické osoby a jedna právnická, které čelí obvinění z toho, že do kupních smluv nezapočítaly zálohy, které jim kupující často předali bez dokladu. Obviněnými z krádeže, legalizace výnosů z trestné činnosti a poškození věřitele jsou Vlasta Dočkalová, Roman Dočkal, Milan Poul, Martin Tůma a jako právnická osoba firma Development HB. Za to jim hrozí tresty až na osm let a zákaz činnosti.

Obžalovaní už k soudu přestali chodit. Všichni se omluvili a požádali soud, aby se poslední hlavní líčení konalo v jejich nepřítomnosti. Často vulgární konverzace se točí především kolem prodeje bytů a problémů při jejich výstavbě či dokončování. „Další hovory se týkají existence závazků společnosti Development HB. Důležité jsou pak záznamy hovorů s kupujícími o způsobu, jakým dojde k placení kupní ceny za byty. To je asi to nejpodstatnější,“ shrnul průběh aktuálního dokazování před soudem žalobce Milič.

Obhájci už při minulých jednáních s přehráváním odposlechů nesouhlasili. Podle nich jde o věci kolem podnikání a obchodních transakcí. Soud ale označil zajištěné odposlechy za legální důkaz a jejich přehrávání povolil.

Dům v Havlíčkově ulici

Kauza se týká výstavby nového bytového domu v Havlíčkově ulici, k níž došlo v Havlíčkově Brodě zhruba před pěti lety. „Většina bytů byla prodávána za tržní cenu, část pak značně pod cenou. Rozdíl byl hrazen v hotovosti mimo smlouvu. Jednalo se o milionové částky,“ uvedl už dříve Milič.

Soud bude v přehrávání pokračovat ještě při dalších asi dvou hlavních líčení. Ta by se měla uskutečnit ještě v květnu. V červnu kauzu soud s největší pravděpodobností řešit nebude. V červenci soud vyslechne další svědky a celé dokazování by se mělo chýlit ke konci. Kdy padne verdikt, není zatím jasné.