Policejní razie se odehrála předminulý týden. „Policie České republiky v současné době provádí úkony trestního řízení. S ohledem na počáteční fázi prověřování nebudeme věc nijak blíže komentovat, abychom nemařili účel trestního řízení. Vydávat nebudeme ani žádnou tiskovou zprávu,“ uvedla bez dalších podrobností policejní mluvčí na Vysočině Dana Čírtková. Ta pouze dodala, že zatím policie nikoho neobvinila.

Dům v Habrech na Havlíčkobrodsku, kde mělo k incidentu dojít.
Krev za zavřenými dveřmi v Habrech. Těžce zraněného odvezl vrtulník

Podle informací Deníku kriminalisté prověřují starostu města Pavla Kopeckého (ODS). S největší pravděpodobností pro trestný čin porušení povinností při správě cizího majetku. U tohoto trestného činu se trestní sazba pohybuje od dvou až do osmi let vězení.

Co konkrétně se mělo stát, ale není jasné. Prověřování může souviset s městskými zakázkami. Nikdo ale nechce být konkrétnější. Zatím není jasné ani to, zda městu vnikla nějaká škoda, popřípadě ani to, jak vysoká.

Zdroj: Deník/Roman Martínek

Podle informací Deníku je to ale pravděpodobné a škoda se nyní vyčísluje. Její výše by pak mohla mít vliv i na případnou právní kvalifikaci. „Bohužel jsem podepsal mlčenlivost, proto se nemohu k věci vyjádřit,“ řekl Deníku místostarosta Golčova Jeníkova Jiří Brož (ODS).

Devětapadesátiletý starosta Pavel Kopecký nebyl v pondělí 13. listopadu k zastižení. Na radnici nebyl a nedostupný byl i jeho telefon. Vyjádřit se odmítla i právní zástupkyně radnice Aneta Tomová.

Vyslechli zastupitele

Podle informací Deníku si policie zvala k výslechu během uplynulých dní postupně všechny členy zastupitelstva. Deník některé z nich oslovil, ale ani oni se nechtěli k situaci kolem radnice vyjadřovat. Většina z nich se odkazovala na podepsanou mlčenlivost. Někteří z nich jen naznačili, že je situace zřejmě vážná. Policejní vyšetřování by mohlo podle nich vyústit i ve změnu ve vedení radnice.

Dodávka plná Syřanů, ilustrační foto
Auta jako lidské konzervy: soudy už rozdávají tresty za převaděčství na Vysočině

Více informací by se veřejnost a obyvatelé města mohli dozvědět na jednání zastupitelstva ve středu 23. listopadu. Na tomto jednání bude zřejmě vedení radnice požádáno, aby zveřejnilo dílčí informace a vysvětlilo, co je vlastně předmětem policejního prověřování. Místostarosta Brož Deníku k tomu řekl: „Nejsem si jistý, že budeme konkrétnější, protože sami ještě nemáme od policie dostatek informací.“ Jednání zastupitelstva je veřejné.