„Vodní nádrž Švihov leží v prvním pásmu hygienické ochrany, pohyb v jejím okolí je proto zakázaný. Samozřejmě zde platí i zákaz koupání a rybolovu. Kromě kompetentních osob z Povodí Vltavy a policie sem nikdo nesmí,“ sdělil zástupce vedoucího obvodního oddělení ve Světlé nad Sázavou Josef Daněk.

Kontroly na Švihově policisté provádějí jak sami, tak s pracovníky Povodí Vltavy. Probíhají nepravidelně a zejména v letních měsících, kdy lidé, podle policie, nejvíce porušují zákaz a chodí se do přehrady koupat nebo chytat ryby. Středeční policejní kontrola však žádné hříšníky nevypátrala.

Policisté mají na Švihově k dispozici motorový člun RYDS, se kterými přehradu kontrolují již několik let. Před několika lety se jejich výbava rozšířila také o prám. „Člun je rychlejší, motor má větší výkon a může jet až šedesátikilometrovou rychlostí. Prám má své výhody převážně ve větší kreativitě při jeho použití a je úspornější,“ dodal ke kontrolám Daněk.

Švihov je největší vodárenskou nádrž v České republice a ve střední Evropě. Pod její hladinou zmizela například vesnice Švihov, staré Dolní Kralovice a převážná část bývalého městečka Zahrádka.