Celé město včetně strážníků, policistů a kriminalistů i nadále po neznámém barbarovi intenzivně pátrá. Od konce ledna do současné doby má totiž na svědomí celkem osmadvacet poničených osobních aut po celém městě.

„Problematice se intenzivně věnujeme a naší prioritou je pachatele co nejdříve dopadnout. Celou situaci jsme samozřejmě řešili i s městkou policií a kriminalisty a přijali jsme i několik opatření. Z taktických důvodů však nemohu nic konkretizovat," uvedl starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl.

Neznámý pachatel si vždy vybíral zaparkovaná auta po celém městě, a to zcela náhodně v různou denní i noční hodinu. Výjimkou nebyli jak nové tak i starší vozy. K jejich poničení přitom většinou použil dlažební kostky, kterými rozbil čelní a zadní sklo a poničil karosérii vozu.

Celková škoda již přesahuje 200 tisíc korun.

Ojedinělý případ

Podle krajské policejní mluvčí Dany Čírtkové se policie na Vysočině dosud s takovýmto případem nikdy nesetkala. „Po pachateli i nadále intenzivně pátráme, a to v součinnosti všech policejních složek. Naší prioritou je pachatele co nejdříve dopadnout," konstatovala Čírtková.
O své auto se stále bojí i účetní Milena Šťastná z Havlíčkova Brodu. „Garáž nemáme a parkujeme na sídlišti. Zatím se nic nestalo, ale v posledních týdnech rozhodně s manželem nemáme klidné spaní. Vždy když se vzbudíme, tak se pro jistotu chodíme dívat z okna. Věřím, že policie toho člověka brzy dopadne," nechala se slyšet Šťastná.

Naopak strach nemá havlíčkobrodská zastupitelka Eva Vyoralová. „Mám garáž, ale kdybych ji neměla, rozhodně bych se bála. Mnoho lidí auto potřebuje každý den a řada si ho pořídila za nemalé peníze. Myslím si, že vandal, o kterém je řeč, je nemocný, který si nepochopitelným způsobem vybíjí svoji frustraci," řekla Vyoralová.

Deník také oslovil několik taxikářů, kteří své automobily potřebují k obživě. Podle nich si všichni dávají bedlivý pozor, ale sami toho bohužel moc nezmůžou.

Jediným opatřením je si své auto hlídat nebo ho mít zaparkované v garáži či co nejblíž u domu. Žádné jiné opatření však bohužel neexistuje.

K posledním nahlášeným případům patří například poničené čelní sklo u osobního auta značky Audi. To bylo zaparkované v ulici Štáflova ve dnech od 14. do 17. února. Zatím není známo, čím vandal sklo rozbil. Majitel škodu odhadl na deset tisíc korun.

Ve středu 17. února také někdo rozbil čelní sklo u vozu Hyundai poblíž Kulturního domu Ostrov v ulici Žižkova. Také v tomto případě je škoda zhruba deset tisíc korun. Dodatečně dostala policie oznámení o poničení osobního auta Renault z 8. února. Auto má škodu na kapotě a rozbitém předním levém světle. Na jakém místě bylo auto majiteli poničeno, zatím není dosud jasné.

Podle informací Deníku se do pátrání zapojuje i městská policie. K honu na vandala budou využity i mobilní kamery městského bezpečnostního systému.