Na noční silnice obou měst se vypravilo třicet mužů v uniformách republikové, v Havlíčkově Brodě i městské policie, kteří uložili celkem sedmnáct blokových pokut za dvanáct tisíc korun.

„Havlíčkův Brod jsme přesně ve 21 hodin 30 minut hermeticky uzavřeli. A to na dobu jedné hodiny,“ konstatuje Pavel Nováček, zástupce okresního policejního ředitele v okamžiku, kdy společně s ním a s mluvčí Janou Mazourovou nasedáme do bílé služební fabie a vyjíždíme za policisty na stanovištích.

„Výpadovky, ale také střed města, obsadily hlídky celkem na devíti místech. Tři hlídky žádné pevné stanoviště nemají. Jsou připravené v případě potřeby operativně zasáhnout,“ vysvětluje Nováček.

Hlídky ve žlutých reflexních vestách, dopravní policisté už v moderních bundách stejného barevného provedení s četnými reflexními prvky, zastavují jedno auto za druhým. Řidiči se vcelku ochotně podrobují dechové zkoušce.

V síti uvízla první hříšnice

„Tady máte hygienicky zabalený náustek. Rozdělejte si ho, a budete foukat do tohoto přístroje po celou dobu, co uslyšíte akustický tón, ano? Trvá to asi šest vteřin,“ vysvětluje mladý policista řidiči renaultu, kterého zastavil na obchvatové komunikaci. „Ještě se podíváme na výsledek. Je to v pořádku. Můžete pokračovat v jízdě.“

Jana Mazourová pořizuje potřebnou fotodokumentaci z průběhu akce a sděluje, že měřicímu přístroji se odborně říká drager.

Dvacet minut před jedenáctou hodinou se Pavel Nováček zastavuje na havlíčkobrodském obvodním oddělení. Ověřuje si tam zprávu, kterou získal a jednom ze stanovišť. „Tak to mohu potvrdit. Řidička po dechové zkoušce přiznala, že před jízdou pila. V dechu jí bylo naměřeno 0,94 promile.“

Dálkovým světlům fabie, která nás krátce před půl dvanáctou dovezla k Chotěboři, odpoví modrý reflexní záblesk designu nové policejní octavie odstavené u silnice hned na kraji města.

„Ta auta jsou v noci opravdu dobře vidět,“ pochvaluje si Nováček.

Zastavíme u hlídky a vteřinu po nás přijíždí zelený vůz havlíčkobrodského okresního policejního ředitele Jaroslava Hrdiny.

Osobně prověřuje průběh akce, hovoří s policisty. Ti mezitím zkontrolují dalších pět nebo šest aut. Jezdí oběma směry. V Chotěboři se totiž plesá na mysliveckém bále.

Potřetí mu to už neprošlo

Stejně jako Havlíčkův Brod je uzavřená i Chotěboř. Policisté tam zastavují auta, kterých jezdí překvapivě dost ještě patnáct minut po půlnoci.

„Nedá se nic dělat, budu si vás muset nechat prolustrovat, když u sebe nemáte žádné doklady,“ říká starší dopravní policista mladíkovi s kšiltovkou na hlavě, jehož stříbrného seata zastavil nedaleko chotěbořského zámku. Policista usedá do auta a vysílačkou se spojí s havlíčkobrodským dispečinkem. Asi po deseti minutách se dozvídáme výsledek. Mladík je držitelem řidičského oprávnění. „Tak to bude za tisíc korun,“ oznamuje policista řidiči z Ostrova nad Oslavou. Ten jen smutně pokývá hlavou a říká, že ho policisté v Chotěboři zastavili v krátkém čase už potřetí. „Ti před vámi ale vše řešili jen domluvou,“ podotýká, zřejmě smířen se svým osudem.

Další a další vozy

Krátce před jednou hodinou policisté Chotěboř opouští a vracejí se do Havlíčkova Brodu. Ještě jednou ho na dobu několika desítek minut uzavřou.
Akce běží jako na drátkách. Červené oči policejních svítilen si vybírají další a další vozy.

V půl třetí ráno už může Pavel Nováček konstatovat, že k přistižené ženě přibyl, v rámci právě skončené dopravně-bezpečnostní akce, ještě jeden muž, který si před jízdou dal nějakou tu sklenku. „Policisté mu naměřili 1,05 promile alkoholu v dechu,“ dodává.

Oběma hříšníkům zadrželi řidičské průkazy, zakázali jim pokračovat v jízdě a muže navíc odvezli k lékařskému vyšetření. Provinilce teď čekají problémy.
Jejich registr bude bohatší o sedm bodů, zaplatí nemalou pokutu a počítat musejí s úřední dohrou v podobě správního, respektive trestního řízení.