V roce 2018 došlo na Havlíčkobrodsku k 988 trestným činům, z čehož se jich policistům podařilo vyřešit celkem 594. „Stejně jako v předchozích letech přesáhla celková objasněnost hranici šedesáti procent. Za takovými výsledky stojí výborná práce policistů celého územního odboru, a to jak uniformovaných, tak neuniformovaných,“ vyzdvihla práci strážníků policejní mluvčí Stanislava Miláčková.

Kriminalita v okrese oproti předchozím rokům mírně vzrostla. „Ve stejném období roku 2017 došlo k celkem 975 trestným činům a z tohoto počtu jich policisté objasnili celkem 587. V loňském roce tak v porovnání s rokem předešlým došlo k mírnému nárůstu kriminality, a to o třináct trestných činů, objasněnost však stále převyšuje hranici 60 procent,“ zdůraznila Miláčková.

Nejvíce kriminálníci řádili v obvodě Havlíčkův Brod. Policisté tady zaevidovali 566 trestných činů, z nichž se jim 346 podařilo objasnit. Naopak nejnižší byla kriminalita na území Světlé nad Sázavou. Tady došlo ke 177 případům a policisté jich úspěšně uzavřeli 120.

Nejčastěji museli policisté řešit krádeže. Zároveň se však jedná o nejméně objasněné trestné činy. „V roce 2018 došlo na Havlíčkobrodsku k celkem 399 majetkovým trestným činům. Z tohoto počtu se policistům podařilo objasnit 116 případů. Objasněnost majetkové trestné činnosti tedy v roce 2018 dosáhla 29 procent,“ sdělila Miláčková.

Dále policisté řešili hospodářskou trestnou činnost a násilnou trestnou činnost. „Došlo ke 106 hospodářským trestným činů,. Z tohoto počtu se jich policistům podařilo objasnit 63. Násilných trestných činů řešili kriminalisté 103 a objasnili jich 83,“ vyčíslila Miláčková.

V neposlední řadě se zabývali i mravnostní trestnou činností, maření výkonu úředního rozhodnutí, nedovolenou výrobou a jiným nakládáním s omamnými a psychotropními látkami a s jedy a výtržnictvím. „K poklesu došlo v loňském roce u sprejerství, a to o sedm trestných činů. Policisté prověřovali deset případů,“ dodala Miláčková.

Podle slov policejní mluvčí dosahují strážci zákona vynikajících výsledků. „Za těmi stojí jejich profesionální práce a přístup, který uplatňují jak na místě činu, kde bývají zpravidla jako první, vysoká úroveň v oblasti kriminalistiky a vzájemná spolupráce,“ dodala Miláčková.