Policisté vyslýchají děti, případně i další oběti, v místnostech, které připomínají spíše domácí prostředí. Díky tomu je pobyt dětí na policii méně traumatický a stresující, dítě se při výslechu cítí bezpečně. Plyšový pejsek dokáže dítě velmi rychle uklidnit, vyšetřovatel si tak rychle získává jeho důvěru. Výslech je klidný a dítě je v kontaktu s hračkou, kterou si poté odnáší domů.

„Právě prostředí má velký vliv na to, jak se při výslechu dítě cítí, na jeho náladu, ochotu sdělovat a také na jeho svéráznou obrazotvornost. Navázání psychologického kontaktu s dítětem na samém počátku výslechu má pak zásadní vliv na celý jeho průběh. Pokud se vyšetřovateli podaří získat si důvěru dítěte a vyvolat u něj pocit bezpečí, pak jsou teprve navozeny podmínky k tomu, aby se mu dítě svěřilo s tím, co nepříjemného zažilo či čemu bylo svědkem," vysvětlila policejní mluvčí Dana Čírtková.

close Ve výslechových místnostech jsou k dispozici plyšoví pejsci. info Zdroj: poskytla Policie ČR zoom_in Ve výslechových místnostech jsou k dispozici plyšoví pejsci.

V těchto speciálních výslechových místnostech provedli vyšetřovatelé na Vysočině v roce 2021 celkem 52 úkonů, když nejčastěji se jednalo o výslechy dětí a zvlášť zranitelných obětí. V loňském roce se jednalo o 45 úkonů, i loni se nejčastěji jednalo o výslechy dětských obětí trestných činů.

Mohlo by vás zaujmout: Příběh o Ježíškovi ožívá. Víme, kam na živý betlém na Pelhřimovsku

Živý betlém na zámku v Žirovnici. | Video: Jaroslav Švec