Před Okresním soudem v Jihlavě se ve čtvrtek začal projednávat případ dvaatřicetiletého policisty Filipa Báti z Třeště na Jihlavsku. Ten podle obžaloby v lednu 2014 ve službě napadl Antonína F. v domě ve Stonařově na Jihlavsku. Za pokus o ublížení na zdraví a zneužití pravomoci úřední osoby hrozí policistovi až tři roky vězení.

Údajnému fyzickému ataku předcházel telefonát na tísňovou linku z telefonní budky ve Stonařově. Ženský hlas, který se představil jako matka Antonína F., tehdy kolem jedenácté v noci oznámil, že Antonín F. fyzicky napadl svou tehdejší přítelkyni Evu K. Údajně ji měl bít, tahat za vlasy a vláčet po schodech. Na místo dorazil policista Filip Báťa s kolegou. Jenže matka Antonína F. policistům řekla, že nikoho nevolala a k ničemu v domě nedošlo. Jenže policisté měli podezření, že není všechno v pořádku, protože v horních patrech domu slyšeli podezřelé zvuky. Další informace byla, že údajná oběť napadení měla z domu utéct a pohybovat se po obci.

„Prověřili jsme okolí včetně telefonní budky a silnici na Otín, kam podle nás mohla napadená odejít, ale nikoho jsme neobjevili, tak jsme se vrátili do domu," popsal u soudu Filip Báťa. Policisté měli dost důvodů domnívat se, že Antonín F. může v domě ženu držet proti její vůli. Matka jim dala souhlas, že si mohou dům prohlédnout. Na chodbě domu narazili na Antonína F., který jim vulgárně nadával a nechtěl, aby ho policisté v tak pozdní dobu rušili.

„Seběhlo se to velmi rychle. Dostal jsem asi dvě rány pěstí. Po jedné jsem měl tržnou ránu nad okem a po druhé vyražený můstek, krev mi tekla do očí," řekl u soudu Antonín F., který přebývá buď po ubytovnách, nebo spí venku.

Napadenou ženu policisté nenašli

Policisté dům nakonec prohlédli, ale žádnou napadenou ženu neobjevili. Antonín F. policistům řekl, že si na ně bude stěžovat.

„Řekli, že si mám stěžovat třeba na ministerstvu, že to nikdo nebude řešit," vzpomíná Antonín F. Ještě v noci Antonín F. skutečně oznámil, že byl policisty napaden a je zraněn. Na místo okamžitě vyrazila policistka z odboru vnitřních věcí s kolegou. Na místě zjistili, že je Antonín F. lehce zraněn a na chodbě domu jsou stopy krve. Po výslechu poškozeného ještě tu noc zajeli i za policejní hlídkou do Třeště. Ti ale odmítli, že by muže napadli. Na uniformě Filipa Báti byla později nalezena krev poškozeného. Původně byli obviněni oba policisté, ale před soudem nakonec skončil pouze Báťa. Ten včera u soudu jakoukoli vinu popřel. Popsal okolnosti zásahu a vyloučil, že by Antonína F. napadl.

Vyslechnuta byla ve čtvrtek i Eva K., která potvrdila, že v domě byla, a s Antonínem se pohádala. Došlo i na facky z obou stran.
„Měla jsme z něj strach, protože když se napil, tak byl agresivní. Nebylo to poprvé, kdy mě napadl. Vysmekla jsem se mu a utekla," popsala Eva K. Ta pak utekla do nedalekého Otína, kde má příbuzné a kde přespala. Jde o dům, kterému se říká prokletý, protože se v něm před lety staly tři vraždy a jedna sebevražda. Navíc v domě nedávno došlo k domácímu násilí, kvůli kterému skončil ve vězení bratr majitelky domu.

Vyslechnuta byla včera i sousedka, která potvrdila, že v noci slyšela z domu hádku mezi mužem a ženou. Také ona potvrdila, že to nebylo poprvé. Kromě hádky zaslechla i řinčení skla.

Obhajoba policisty, který je ve službě jedenáct let, směřuje k tomu, že Antonín F. si mohl krvavá zranění způsobit i sám, protože měl být v dost podnapilém stavu, nebo mu to mohla způsobit Eva K. během hádky. Krevní skvrny na uniformě policista vysvětluje tím, že se mohl nevědomky v domě otřít o něco zakrváceného. Antonín F. ale trvá na tom, že byl policistou napaden, a ukázal na něj i v soudní síni.
Hlavní líčení ve čtvrtek soudce Vladimír Sova odročil na červen. Obhajoba totiž trvá na výslechu dalšího svědka a matky Antonína F., která ve čtvrtek k soudu nepřišla.