Od začátku roku pořádají na zdravotnické zařízení pravidelné zlodějské výpravy. A zatím jsou úspěšní.

O víkendu udeřili zloději už počtvrté. Tentokrát se vloupali do pěti ordinací a odnesli si čtrnáct tisíc korun v hotovosti. Kriminalisté jsou v pohotovosti, ale po pachatelích zatím marně pátrají.

Není vyloučeno, že vloupání mají na svědomí stejní pachatelé. Vedení města chystá rozsáhlá bezpečnostní opatření. „Vloupali se k nám a sebrali nějaké drobné. Evidentně šli pouze po penězích. Byl tu pěkný nepořádek. Už v neděli jsme uklidili. Chod ordinace to nijak nepostihlo," svěřil se Deníku jeden z postižených lékařů, jehož ordinaci zloději vykradli. Své jméno ale z opatrnosti uvádět nechtěl.

Zatím neznámý zloděj se do budovy polikliniky vloupal  v noci ze soboty na neděli.

„Oknem se dostal do šatny, kde rozlomil zámek dveří a dostal se do chodby v přízemí. Tam vnikl do lékařské ordinace a odcizil peníze v hotovosti. Poté vyšel do prvního patra, kde se vloupal do čtyř dalších ordinací, v některých opět odcizil peníze," popsala řádění zloděje policejní mluvčí Monika Pátková.
Podle informací Deníku si při poslední výpravě zloděj počínal nanejvýš opatrně a zkušeně. Do budovy se dostal přes plastové okno, které na první pohled nebylo poškozeno. Až při bližším ohledání kriminalisté zjistili, že je okno přeci jen lehce poškozené.

Zloději zřejmě používají speciálně upravené háčky, kterými se dostanou přes falce plastových oken ke kování, a okno tak snadno otevřou, aniž by to zanechalo větší škodu.

Na humpoleckou polikliniku udeřili zloději poprvé už v polovině ledna. I tehdy vnikli do budovy přes okno v přízemí. Poté vypáčili dveře do dvou lékařských ordinací, které prohledali. Z příručních pokladen pak odcizili peníze.  Krádeží peněz a poškozením zařízení způsobili zloději více než dvacetitisícovou škodu.
Téhož dne se někdo vloupal i do skladu zdravotnického materiálu polikliniky v Pacově. V objektu vnikl do dvou ordinací a po vypáčení skříněk a zásuvek stolu odcizil příruční trezor a peníze. Celkovou škodu majitelé vyčíslili na sedm tisíc korun. Druhé vloupání do polikliniky v Humpolci se odehrálo v polovině května. Zloděj se dostal do šesti lékařských ordinací a způsobil škodu za pětatřicet tisíc korun.

Přesně o měsíc později se situace opakovala. Zloděj vnikl do jedné ordinace. Zanechal za sebou škodu za tři tisíce korun.

Ordinace lákají

Celkem už bylo napadeno čtrnáct ordinací v Humpolci a dvě v Pacově. Případy mají shodné znaky provedení, včetně doby, kdy zloděj na své výpravy vyráží. Většinou je to v polovině měsíce.

Lékaři se shodují, že by budova polikliniky v Humpolci měla být konečně lépe zabezpečena. „Je na pováženou, že se to děje opakovaně. Je ale pravda, že jsme doteď proto, abychom tomu zabránili, nic moc neudělali. Variant je několik. Můžeme dát mříže do spodních oken a i do těch, k nimž by si mohli zloději přistavit žebřík v prvním patře. Řešením může být také noční hlídač," nastínil správce budovy polikliniky Jiří Hůla.

Starosta Humpolce Jiří Kučera řekl, že mají připravené jednoznačné řešení. „Budovu opatříme zabezpečovacím zařízením napojeným na centrální pult. Snad bychom to mohli stihnout ještě letos. Kamery jsou málo. Jedna už tam je, ale ta nevidí všude," popsal starosta. Podle něj je s podivem, že lékaři v ordinacích stále nechávají peníze v hotovosti.

Město také nakoupilo fotopasti, které zapůjčilo policii. „Kam je umístí, je jejich rozhodnutí," podotkl starosta. Policie z taktických důvodů odmítá k použití fotopastí sdělit bližší informace.