„V neděli 3. května odpoledne jsme přijali oznámení o osobách, které se pohybující na motocyklech v katastru obce Sedlec.

Motocyklisté jezdili v lokalitě Národní přírodní rezervace Divoká Oslava a pokračovali ve směru na Vlčí Kopec v katastru Kladerub nad Oslavou,“ uvedla třebíčská policejní mluvčí Jana Kroutilová. Na místo vyjela policejní hlídka, propátrala okolí, ale motorkáře už nenašla.

Policisté prověřili dostupné informace. Zajistili rovněž fotografie od náhodného svědka. „Případ šetříme jako porušení zákona o ochraně přírody a krajiny. Jeho ustanovení zakazuje vjíždět motorovými vozidly do národních přírodních rezervací,“ zdůraznila mluvčí.

Žádá všechny, kteří by mohli poskytnout informace k motorkářům na fotografii, aby se přihlásili na tísňové lince 158. „Policisté uvítají také jakékoli jiné informace, které směřují k objasnění případu,“ dodala.

Údolí řeky Oslavy

Národní přírodní rezervace Divoká Oslava

Na území je původní, přírodě blízká skladba lesů, které jsou ponechány svému vývoji. Roste zde například ohrožený řeřišničník skalní. Z hmyzích druhů lze v unikátním kaňonu řeky, kde jsou i suťoviště, spatřit brouky jako krasce dubového, páchníka hnědého, tesaříka obrovského (Cerambix cerdo), dále pak motýla přástevníka kostivalového. Ve vodě žije například zvláštní rybka vranka obecná.

Deník o případu informoval jako první. Náhodný svědek jízdy motorkářů vypověděl, že se chovali necitlivě k okolní přírodě, nelámali si hlavu s tím, kudy jedou a co ničí.

Z události byl velmi rozpačitý Václav Hlaváč z z Agentury ochrany přírody a krajiny. „Jízdu motorek přímo v národní přírodní rezervaci jsme zatím na Vysočině neřešil,“ uvedl.

„Motorkáři projížděli nejpřísněji chráněným územím. Do unikátního prostředí národní přírodní rezervace je přitom povolen vstup pouze po značených cestách,“ zdůraznil Hlaváč.