Případ dvou mladých mužů, kteří se kvůli ukradené marihuaně minulý rok v září poprali před rodinným domem v Babicích u Okrouhlice, řešil ve čtvrtek brodský soud.

„Výpovědi svědků se u předchozího jednání lišily, a to hlavně v tom, kde kdo v době incidentu stál. Víme, že se obžalovaný dostal do rozporu s rodinou poškozeného, že došlo ke zranění levé ruky, a to někde v blízkosti auta obžalovaného," sdělil na začátku soudního líčení předseda senátu Jan Doležal.

Celý incident se stal před domem napadeného. Kromě svědků, kteří se zúčastnili včerejšího jednání, potyčku vidělo ještě několik dalších jeho příbuzných. K výslechu byli včera přizváni čtyři lidé, a to přítelkyně, její matka, spolubydlící a sousedka napadeného. Ze strany Svobody byl tenkrát incidentu přítomen jen jeho bratr, který u soudu vypovídal už dříve.

„Chtěla jsem jít nakoupit, ale pak jsem uslyšela nějaký řev, tak jsem se šla podívat ven. Přítel se tam s panem Svobodou hádal o nějakou trávu. Zrovna mu říkal, že my máme na dvorku trávy dost," sdělila přítelkyně poškozeného.

Dej sem trávu!

Vypovídala i matka přítelkyně napadeného, která s manželem v Babicích také bydlí. „Řval něco o trávě, já si říkala, co chce, vždyť my tady máme trávy dost. Pak se zeť snažil Svobodu nacpat do auta, aby už dal pokoj," sdělila.

Poškozenému se úspěšně podařilo posadit útočníka zpět do auta. Ten se ale rozhodl přelézt ke spolujezdci a vystoupit zprava. „Viděl jsem, jak Svoboda vylezl ven z auta, sundal si mikinu a pustili se do rvačky. Prvně tam byly nějaké neúspěšné pokusy dát si navzájem pěstí. Jenže Svoboda pak kopl poškozenému do ruky a tu mu zlomil," uvedl třetí ze svědků, který celý incident viděl.

I včera se ale některé výpovědi lišily. Obě svědkyně sdělily, že poškozený chtěl od obžalovaného odejít pryč, když byl z boku napaden. Spolubydlící zase tvrdil, že došlo ke rvačce. „Poškozený dal dokonce před rvačkou své přítelkyni do ruky brýle, aby se mu nerozbily," řekl svědek.

Soudce se ale musel na sto procent přesvědčit, zda svědci z rodiny poškozeného přes auto opravdu mohli vidět napadení a zmíněný výkop. Rozhodl se pro sice jednoduché, ale jasné řešení: „Já vám zde nakreslím místo činu a vy mi přesně řeknete, kde jste byl a co se kde stalo," vyzval jednotlivě všechny včerejší svědky. Výkop údajně určitě viděla snacha a spolubydlící.

Ptal se také sám obžalovaný

Výpovědi přítelkyně poškozeného a její matky byly totožné i v další věci. Svoboda měl údajně před zlomením ruky poškozenému zařvat: „Tak se pojď bít, to uvidíš, já jsem zápasník!"

Že má Karel Svoboda odvahu, bylo vidět rovněž u soudu. Nebál se využít svého práva povstat před soudem a pokládat svědkům vlastní otázky. Obžalovaný se snažil hlavně upozornit na to, že on sám tehdy odcházel zraněn. „Jak si myslíte, že se mi na obličeji tenkrát objevily modřiny?" Zeptal se přítelkyně poškozeného. Ta odpověděla, že se mohl sám pomlátit, když se ho poškozený snažil ještě před napadením dostat zpět do auta.

Za zvlášť závažné ublížení na zdraví Karlu Svobodovi hrozí až deset let vězení. Včerejší líčení bylo nakonec soudem odročeno na prosinec. Obhájce totiž trval na přítomnosti a výslechu znalce – lékaře. Ten by měl potvrdit, či vyvrátit, zda podle zranění poškozeného a výpovědi svědků mohl Svoboda poškozenému takové poranění vůbec způsobit.

Aneta Hrdličková