Použili k tomu Jeep Cherokee, kterým najeli do vchodových dveří. Autem prorazili dvoje bezpečnostní dveře. Pomocí kovových lan chtěli bankomat naložit do auta, jenže kvůli poškozené hřídeli ve spodní části auta se stal jeep nepojízdným. Všichni tři muži z místa utekli.
Na místě činu zůstala po zlodějích spoušť v podobě poškozených dveří, roztříštěného skla a poničeného bankomatu, v němž bylo v té době 4,4 milionu korun v hotovosti.

Havlíčkobrodským detektivům se nakonec podařilo případ objasnit. Ze zločinu krádeže obvinili šestatřicetiletého Kamila Zmatlíka z Hněvkovic u Ledče nad Sázavou a stejně starého Ukrajince Oleksandra Herycha ze Zruče nad Sázavou.

Případ už začal řešit Okresní soud v Havlíčkově Brodě. Kamil Zmatlík odmítl vypovídat a Herych je od začátku stíhán jako uprchlý. Nepřišel ani ke včerejšímu soudu.

Obvinění měli krádež bankomatu dopředu naplánovanou. Speciálně si koupili čtyři nové mobilní telefony i auto, s nímž do obchodu najeli.

Před akcí zavolali policii

Vymysleli i plán, jak odlákat policisty a ztížit jim případný zásah. Deset minut před akcí zavolal jeden ze zlodějů na policii. Představil se fiktivním jménem Karel Novák a oznámil dopravní nehodu se zraněním u obce Horní Dlužiny. Jenže policisté v místě žádnou nehodu nenašli. Zloději navíc kolem místa údajné nehody, po cestě u Vilémovic a kolem obvodního oddělení policie v Ledči nad Sázavou rozházeli kovové ježky, aby policistům propíchaly pneumatiky.

U soudu včera vypovídali svědci, kteří potvrdili, že si Kamil Zmatlík a Oleksandr Herych od nich kupovali Jeep Cherokee. Oba muže poznali na fotografiích, které jim ukázali policisté.

Kamila Zmatlíka podle žalobce usvědčuje pachová stopa a DNA z místa činu. Podle kamerových záznamů, na nichž je celý průběh krádeže zaznamenán, kriminalisté přesně věděli, kde se zloději pohybovali a na co sahali. Z těchto míst pak sebrali pachové stopy a srovnali je se Zmatlíkovými.

Kriminalisté také zjistili, že fiktivní nehoda byla nahlášena z telefonu Herycha. Nepodařilo se jim najít přímý důkaz, který by Herycha jednoznačně usvědčoval z toho, že se pokusu o krádež bankomatu přímo účastnil. Žalobce je ale přesvědčen, že věci, které Horych pořídil, sloužily k provedení činu.

Obhájce Kamila Zmatlíka včera navrhl vyslechnout policejního specialistu, který snímal pachové stopy. Hlavní líčení bylo proto odročeno na začátek příštího roku. Oběma obviněným hrozí dva až osm let vězení.

(rm)