Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Případ zavražděné Petry: Doležal dostal mírný trest kvůli jinému právnímu názoru

Jihlava – Jakub Doležal, jeden z trojice mladíků obžalovaných v případu vraždy patnáctileté Petry z Dudína na Jihlavsku, vyvázl s mírným, zatím nepravomocným dvouletým trestem.

7.3.2014
SDÍLEJ:

Porada s obhájcem. Jakub Doležal při poradě se svým obhájcem Jaroslavem Homolkou z JIhlavy. Doležal v závěrečné řeči řekl, že ho mrzí, že nedokázal zabránit tomu, co se stalo. „Bude mě to trápit až do konce života,“ řekl Doležal. Foto: Deník/Roman Martínek

Důvodem je rozdílný právní názor soudce Krajského soudu v Brně Miloše Žďárského a orgánů činných v trestním řízení (policie, státní zastupitelství) v Jihlavě.

Rozdíl v tomto názoru přitom činí třináct let odnětí svobody.

Dvacetiletý Jakub Doležal byl původně obviněn z trestného činu nadržování, protože pomáhal s odklízením těla zavražděné dívky. Kvůli tomu Doležal dostal od médií přezdívku Odklízeč.

Jako jediný z trojice zůstal na svobodě a hrozilo mu maximálně čtyřleté vězení.

Loni v říjnu však skončil ve vazbě stejně jako Michal Kisiov a Tomáš Zavřel. Důvodem byly výpovědi Zavřela a Kisiova, z nichž vyplývalo, že Doležal oba kamarády během činu hecoval.

Žalobce navrhl patnáct let

Podle obžaloby se Doležal na Kisiova a Zavřela obořil, že nejsou schopní dívku zabít najednou, a na Kisiova zařval, že je „sráč". To kriminalistům stačilo, aby Doležala obvinili z pomoci na vraždě.

Žalobce Jiří Morava z jihlavské pobočky Krajského státního zastupitelství v Brně si byl zvolenou právní kvalifikací jistý, a ve své středeční závěrečné řeči navrhl pro Doležala patnáctiletý trest. Už během prvního hlavního líčení 7. února vyšlo najevo, že výpovědi Kisiova a Zavřela, které mají Doležala usvědčit z napomáhání, nemusejí být pro soud kvůli procesním nedostatkům použitelné.

Vysvětlení bylo jednoduché: Když kriminalisté Doležala obvinili ze závažnějšího skutku, měli Kisiova a Zavřela podle zákona znovu vyslechnout, což neudělali.

Jiří Morava v závěrečné řeči složitě zdůvodnil, proč si myslí, že jsou dvě ze tří výpovědí Kisiova a Zavřela procesně použitelné.

Obhájce Doležala Jaroslav Homolka na to reagoval, že tuto záležitost nechá na posouzení soudu.

Tak se také stalo, ale k překvapení všech soudce Miloš Žďárský problém procesní použitelnosti výpovědí vůbec neřešil. Došel totiž k závěru, že obvinění Doležala vykazuje jiný problém, kvůli němuž nad „Odklízečem" vynesl mírný dvouletý trest pro přečin nadržování (odklízení těla), z něhož byl původně obviněn. Do trestu soudce zahrnul i krádeže, kterých se Doležal dopustil v Jihlavě.

Právní názor soudce zní asi takto: Pokud kriminalisté chtěli Doležala obvinit z napomáhání při vraždě, neměli to udělat tak, že mu pouze změní právní kvalifikaci k původnímu nadržování, ale měli proti němu zahájit zcela nové trestní stíhání pro jiný trestný čin. Deníku to blíže vysvětlil obhájce Doležala Jaroslav Homolka.

„Doležal byl obviněn za napomáhání při odklízení těla, což znamená, že se jeho protiprávní jednání začalo odvíjet až po vraždě. Jenže přísnější obvinění napomáhání při vraždě by se musela stát před smrtí oběti. Zásadní je časová posloupnost, proto podle mého názoru soudce správně řekl, že mělo být zahájeno nové trestní stíhání právě pro období před smrtí oběti," sdělil Homolka.

Podle něj se navíc tím pádem výpovědi Kisiova a Zavřela staly procesně nepoužitelnými, protože byl skutek popsán jinak a právní kvalifikace použita vadně.

„Proto se soudce ani nezabýval tím, zda z výpovědí vůbec něco vyplývá v neprospěch mého klienta," dodal Homolka.

Žalobce Jiří Morava s tímto výkladem nesouhlasí. „Podal jsem odvolání do výroku o vině, a tím pádem to nebudu dál komentovat, protože veškeré komentáře si ponechám pro Vrchní soud v Olomouci," řekl stroze Morava.

Mezi řádky lze rozhodnutí soudce vykládat i tak, že kdyby orgány činné v trestním řízení Doležala v říjnu obvinily tak, jak uvedl soudce, a se vším, co k tomu patří, tedy i s procesně použitelnými výslechy Kisiova a Zavřela, pak by mohl Doležal odejít ve středu s mnohem přísnějším trestem.

Šéf oddělení vražd při krajském policejním ředitelství v Jihlavě Pavel Kubiš to ale takto nevnímá.

„Beru to jako jiný právní názor, na který má soudce samozřejmě právo. Postup jsme konzultovali velice pečlivě se státním zastupitelstvím. Odmítám jakékoli pochybení. Postup jsme zvolili po zralé úvaze. Navíc se státní zástupce odvolal, proto musíme počkat na rozhodnutí vyšší instance," uvedl Pavel Kubiš a dodal: „Podle našeho názoru bylo původní jednání (nadržování) Doležala popsáno takovým způsobem, že proto, aby mohl být stíhán pro pomoc ke zločinu vraždy, byl odpovídající postup „upozornění" na změnu právní kvalifikace, neboť totožnost skutku popsaného v usnesení o zahájení trestního stíhání byla v dostačující míře zachována."

Verdikt zatím není pravomocný

Rozsudek v případu brutální vraždy padl ve středu. Michal Kisiov dostal pětadvacet a Tomáš Zavřel dvaadvacet let. Trest by si měli odpykat ve věznici se zvýšenou ostrahou. Verdikt zatím není pravomocný.

Doležal navíc odešel s menším trestem, než dostal Tomáš Karala z Jihlavy, který Doležala fyzicky napadl v zahrádkářské kolonii. Karala tak chtěl pomstít vraždu Petry. Doležala praštil klackem, dal mu nůž pod krk a okradl ho o mobil. Za loupež dostal Karala tři a půl roku. Nakonec si odsedí pět let, protože ještě v Jihlavě vykrádala auta a sklepy.

Autor: Roman Martínek

7.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Spisovatelka Petra Braunová dá před volbami přednost knihám.
1

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Učitelka Alena Slavíková.

Učitelka v důchodu měla při volbě jasno

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Volím stranu, co myslí na vzdělání, chci na gympl, padlo při volbách v BAN!u

Havlíčkův Brod – Osmnáct jim sice bude až za pár let, ale už ve čtvrtek 19. října si poprvé vyzkoušely vhodit svůj hlas do volební urny. Řeč je o dětech, které jsou klienty havlíčkobrodského Nízkoprahového klubu BAN! při Oblastní charitě Havlíčkův Brod a které si právě v klubu mohly na vlastní kůži vyzkoušet, jak to ve volební místnosti vlastně chodí.

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Vysočina – Úderem páteční čtrnácté hodiny, kdy v celé zemi začaly letošní sněmovní volby, se na Vysočině otevřelo 1137 volebních místností. Voliči, kteří do nich přicházejí, mohou odevzdávat své hlasy 419 kandidátům, kteří kandidují na kandidátních listinách 24 volebních stran.

Ostrov patří v Havlíčkově Brodě opět knihám

Havlíčkův Brod - Kulturní dům Ostrov v pátek opět ožil Podzimním knižním veletrhem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení