Ten je obviněn ze zneužití pravomoci úřední osoby, zpronevěry, přečinu úvěrového podvodu a dvou druhů podvodů.

Soudkyně Okresního soudu v Havlíčkově Brodě Hana Doubková jednání odročila na 14. srpna. Horký údajně svým jednáním způsobil obci Lipnice nad Sázavou škodu přesahující dvacet milionů korun, za což mu hrozí až deset let vězení.

Soud včera jako svědky vyslechl většinou majitele a pracovníky dodavatelských a subdodavatelských firem, které se podílely na investičních akcích v obci.

Bývalý lipnický starosta, který vedl obec v letech 2002 až 2010, podle obžaloby neoprávněně používal peníze, které zastupitelé uvolnili na nákup pozemků, vystavoval falešné faktury a do účetnictví úřadu zařazoval fiktivní doklady a faktury za práce, které nebyly provedeny. Horký obvinění odmítá, tvrdí, že jeho jediným cílem byl rozvoj obce.

Lipnici nad Sázavou hrozí, že kvůli chybám v hospodaření minulého vedení obce bude muset vrátit dotace včetně penále a zaplatit až 26 milionů korun.

Podle soudkyně Doubkové je případ, ve kterém jsou spojeny už tři obžaloby, skutkově i procesně značně složitý. Soud začal koncem roku 2012. Druhá obžaloba následovala v létě 2013 a třetí o několik měsíců později. Protože jde o stejného obžalovaného a skutky spolu související, podle trestního řádu se projednávají společně. „Obhajoba trvá na výslechu každého ze svědků a znalců. Pokud půjde všechno bez problémů a svědci a znalci se nebudou omlouvat, mohl by rozsudek padnout někdy na podzim," řekla Doubková.

(čtk)