Prudký jed otrávil i káňata nalezená letos v lednu nedaleko Modlíkova u Přibyslavi.

„Podle našeho zjištění došlo k otrávení raků a ryb insek-ticidem. Káňata uhynula na následky otravy karbofuranem," informovala policejní mluvčí Monika Pátková.

Karbofuran je jeden z nejjedovatějších pesticidů vůbec. V Česku je jeho používání už několik let zakázáno. V prodeji byl až do prosince 2008 pod jménem Furadan ve formě postřiku a granulí.
Jedno z káňat, které ještě dýchalo, leželo poblíž mrtvé kočky. Druhé káně leželo uhy-nulé se zbytky masa v zobáku asi o sto metrů dál.

„Živé káně se nám podařilo zachránit a po několika dnech jsme jej vypustili do volné přírody," přišel s dobrou zprávou Zbyšek Karafiát z ochranářské stanice Pavlov v Ledči nad Sázavou.

Káně je druh ohrožený vyhynutím a patří mezi nejpřísněji chráněné ptáky. Případ vyšetřují havlíčkobrodští kri-minalisté, ale viníka, který otrávenou nástrahu do přírody umístil, se jim dosud nepodařilo odhalit.
„Kriminalisté na případu stále pracují," podotkla mluvčí Monika Pátková.

Ani jeden

Odhalit traviče není pro policii vůbec jednoduché. Dosud se jim nepodařilo objasnit ani jeden z desítek případů.

„Je velmi těžké někoho usvědčit. Dotyčný by musel být nejspíš chycen za ruku," míní Zbyšek Karafiát.

Kauza otrávených ryb a raků je trochu jiný případ. Jak se chemikálie dostala do vody a kdo ji tam vypustil, nyní zjišťuje Česká inspekce životního prostředí v Havlíčkově Brodě. Policie totiž vyšetřování ukončila.

„Zjistili jsme, že v případu otrávených raků a ryb nebyl spáchán trestný čin, ale přestupek. Proto jsme případ předali správnímu orgánu," informovala policejní mluvčí Monika Pátková.

Raci říční patří mezi kriticky ohrožené druhy. Mezi uhynulými rybami byly i zvlášť chráněné střevle potoční.

„Račí mor jsme vyloučili. Uhynutí má na svědomí chemikálie," potvrdil ředitel inspekce v Havlíčkově Brodě Vítězslav Novák.