Sedmatřicetiletého muže ale policie už zadržela. Pobýval zrovna v Třebíči.

„Kriminalistům se podařilo dopadnout pachatele, který se dopustil série krádeží, a to na různých místech Třebíčska a také na Žďársku. Od začátku letošního roku spáchal celkem jedenáct krádeží," uvedla koncem uplynulého týdne Jana Kroutilová, mluvčí z Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina. „Muž se při páchání trestné činnosti zaměřil zejména na garáže, vloupání do vozidel a krádeže pohonných hmot," řekl Josef Vodák, vedoucí oddělení obecné kriminality.

Jak policie uvedla, v jednom případě zloděj ukradl také vozidlo. „To využil k dopravě na místo, kde se dopouštěl další trestné činnosti," upřesnila mluvčí.

Dotyčný zloděj způsobil při krádežích celkovou škodu bezmála 150 tisíc korun. Odcizené věci prodával a peníze používal pro svoji potřebu. Bez zajímavosti není ani to, že policie sdělila, že zloděj je recidivista, který byl už dříve několikrát soudně trestaný.

Muž velmi často měnil místo svého pobytu, což policii vyšetřování krádeží ztěžovalo. „Na začátku dubna vydal státní zástupce na sedmatřicetiletého muže, důvodně podezřelého ze spáchání majetkové trestné činnosti, souhlas se zadržením. Policisté po muži vyhlásili celostátní pátraní," podotkla Kroutilová. Policii se podezřelého podařilo zadržet uplynulý týden v Třebíči. „Muže zadrželi a převezli ho na oddělení policie, kde byl umístěn do policejní cely," podotkla mluvčí. „Muž byl obviněn ze spáchání přečinu krádeže, přečinu neoprávněného užívání cizí věci a přečinu poškození cizí věci," upřesnil Josef Vodák. Obviněný muž byl v minulosti již více než desetkrát soudně trestán za různorodou trestnou činnost.

Policii se přiznal

Jak vyplývá z policejního vyšetřování, novou sérii krádeží začal recidivista letos v pondělí 5. ledna, kdy se pokusil v Třebíči vloupat do garáží v Bartuškově ulici. „Následující den se muž vloupal do autodílny v obci Jasenice, kde odcizil různé nářadí a peníze. V polovině ledna vnikl v Krahulově v areálu společnosti do uzamčené garáže a v obcích Kojetice a Čáslavice se vloupal do uzamčených dodávkových vozidel," uvedla Kroutilová některé z případů, které má recidivista nově na svědomí. Ten mimo jiné také na několika místech na Vysočině odčerpával z automobilů pohonné hmoty.

„Poslední krádeže, z níž je muž obviněn, se dopustil v dubnu na Žďársku. V průběhu noci nejprve v Tasově využil situace, kdy majitel nechal svoje vozidlo odstavené odemčené s klíčkem v zapalování. Obviněný muž do automobilu Audi nastoupil a odjel s ním," podotkla mluvčí. S vozidlem pak necelé dva dny jezdil po třebíčském a žďárském okrese.

Krádeží věcí způsobil pachatel celkovou škodu necelých 130 tisíc korun, další škoda ve výši téměř deset tisíc korun vznikla poškozením. Odcizené věci obviněný muž prodával a peníze používal pro vlastní potřebu," upřesnila Kroutilová.

Obviněný muž se k trestné činnosti doznal, je stíhán na svobodě. Případ kriminalisté dále vyšetřují. Za spáchanou majetkovou trestnou činnost hrozí obviněnému trest odnětí svobody až na pět let.