„Rodiče se omluvili za jednání svých dětí a nabídli pomoc v zoo i se svými dětmi formou nějaké brigády. Navrhli také mimosoudní vyrovnání vzniklé finanční škody," popsal mluvčí jihlavské zoologické zahrady Martin Maláč. Vedení zoo jejich návrh akceptovalo a je rádo, že mediální bublina kolem plameňáků nyní alespoň trochu splaskne.

„Nechceme tento výjimečný čin zlehčovat, ale distancujeme se od názorů, které se vyrojily v komentářích pod články i na sociálních sítích, kdy některé podněcovaly k násilí vůči některým skupinám obyvatel, třem nezletilým pachatelům a tak dále," dodal Maláč. Zoo je rádo, že se rodiče i děti postavily k celé věci čelem.

A co se ve výběhu plameňáků před čtrnácti dny stalo? Trojice malých kluků se dostala bez placení do prostor jihlavské zoo a k plameňákům, na které hoši vzali klacky a kameny, a jednoho z nich ubili. Poté se dali na útěk. „Chlapci z prostoru zoologické zahrady utekli a následně byli dva z nich zajištěni strážníky, třetího poté vypátrali přivolaní policisté," uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. V současné době policie případ šetří, ale kvůli věku pachatelů ho pravděpodobně odloží.

V posledních dnech už se život ve výběhu plameňáků vrátil do starých kolejí, včetně jednoho plameňáka, který útok přežil, ale je zraněný. „V tuto chvíli se plameňáci začínají párovat, a co nevidět se budou pářit, stavět hnízda a snášet vejce. Mají tedy jiné a snad mnohem příjemnější starosti," dodal závěrem Maláč.

Na podporu zoo se chystá v nejbližších dnech pochod, či setkání. Jde o nápad Erika Mesarče z Jihlavy.

Zatím ale podle Mesarče není nic oficiálně domluveno. „Předpokladem je mítink přímo v zoo, nebo při větším počtu lidí na letním kině. Program a moderátora akce řešíme," vyjádřil se Mesarč, který akci připravuje ještě s dalšími svými kamarády. Během včerejšího dne se měli organizátoři sejít i s některými jihlavskými zastupiteli, kteří by akci podpořili.

Podle něj šlo o spontánní nápad. Chtějí tímto krokem podpořit zoologickou zahradu a také chtějí otevřít možnost kulatých stolů „Šlo by o setkání občanů s radnicí, kde by se řešila možná bezpečnostní opatření nejen v zoologické zahradě. Například ale zde chceme, aby se maximálně posílil kamerový systém," popsal pohled na věc organizátor akce Mesarč.

Ten je rád, že se rodiče ozvali a zoologické zahradě nabídli pomoc. Nicméně by byl rád, kdyby na chystaném setkání vystoupil někdo z radnice a seznámil veřejnost s kroky, které úřady v při vyšetřování situace v zoo uskutečnily.

CO TO JE ZA AKCI?

Mluvčí Maláč uvedl, že o chystaném setkání ví, ale zatím o něm nemá víc informací.
„Oficiálně ani neoficiálně s námi zatím nikdo nekomunikoval. Podpory ze strany obyvatel Jihlavy a dalších lidí si vážíme, ale osobně bychom mnohem více ocenili, chce-li nás někdo podpořit, tak tím, že půjde s rodinou do zoo, bude si všímat dění kolem sebe, nebude v areálu zanechávat odpadky, případně nebude tolerovat vandalismus nebo nedovolené krmění zvířat jinými návštěvníky," uzavřel téma mluvčí Maláč.