Za čtyři roky toho zažil tolik, že by to vydalo na pěkně tlustý román či na scénář k filmu. Kolik podal trestních oznámení či kolikrát byl svědčit před soudem, to už ani nepočítá.

Díky jeho statečnosti, zásadám i obětavosti pomohl dostat do vězení několik recidivistů. Necouvne ani před výhrůžkami, kterým musí čelit. Nejednou už na něj zloději v obchodě vytáhli nůž či ho fyzicky napadli. Jiří Štefl neváhá ve vypjatých situacích použít proti zlodějům přímo v obchodě pepřový sprej. Mnohokrát už zloděje pronásledoval i mimo prodejnu a společně se strážníky je naháněl po celém městě. Kvůli některým zraněním skončil v nemocnici, ale zatím ho nic neodradilo od toho, aby svou práci dál dělal, jak nejlépe dovede.

Zlodějům neodpustí ani igelitku za šest korun. Zaráží ho pouze jedna věc. „Jsou jako vetřelci, kteří se množí a neustále přicházejí. Je to neuvěřitelné, ale jsou tu každý den a jsou čím dál agresivnější. Kde se tohle zastaví, to je těžké říct," zadumal se Jiří Štefl, jenž má zkušenosti s hlídáním objektů, bank i obchodů. To, co se ale nyní podle něj děje přímo v centru Jihlavy, je to nejhorší, co kdy v životě zažil.

S trochu nadsázky se dá říct, že se v centru Jihlavy v tichosti a bez větší pozornosti veřejnosti odehrává válka mezi obchodníky a bandami zlodějů, kteří denně atakují většinu obchodů. Doslova rájem se pak stal obchodní dům Prior, v jehož podzemí je supermarket Albert. Prior se z tohoto pohledu stal domem hrůzy.

Potvrzuje to i Martin Fišer, který má mimo podzemí na starosti ochranu prakticky celého Prioru. „Kolega Štefl je dole, já jsem nahoře. I já mám u sebe pepřový sprej, a ještě teleskopický obušek. Už jsem se dostal do několika ostrých konfliktů, kdy jsem měl i strach, co se stane," říká Fišer. On i Štefl se shodují, že by policie i strážníci mohli k zlodějům přistupovat tvrději. Policie a strážníci namítají, že dělají, co jim zákony umožňují.

Jeden z drsnější incidentů Jiří Štefl zažil letos v červnu. Kolem tři čtvrtě na dvě odpoledne si všiml čtyřiatřicetiletého Radka Bräuera, jenž v obchodě ukradl zboží. Štefl muže odvedl do skladu, aby s ním věc vyřešil. Jenže Bräuer sebral z přepravního pásu nůž, strhl z něj plastový kryt a ostřím jej namířil na Šteflovo břicho se slovy: „Pusť mě, nebo tě bodnu." Štefl neváhal a nastříkal mu do očí slzný plyn, nůž mu sebral a zavolal policii. Opilý a paralyzovaný násilník skončil v poutech. Zanedlouho bude mít soud a za vydírání mu hrozí dva až osm let vězení.

„Pepřák jsem nedávno použil také proti chlápkovi, co si do tašky nahrnul čokolády za stovky korun. Jiný mě zase napadl a zlomil mi nos a vyrazil zub. Skončil jsem v nemocnici," popisuje Štefl.

Za čokolády byl odsouzen k podmínce a tříletému zákazu pobytu Michal Dofek. Oním násilníkem byl dvacetiletý Tomáš Janský. Dostal 200 hodin obecně prospěšných prací a zákaz pobytu v Jihlavě na dva a půl roku.

„Problémy nejsou jen v Albertu, ale například i v Bille. Ochranka v obou obchodech dělá svou práci svědomitě a nenechá se jen tak zastrašit. Pan Štefl je pro nás vždy klíčovým svědkem a také i díky němu skončilo několik zloděj za mřížemi. Takovým lidem fandím," svěřil se jihlavský státní zástupce Ivo Novák.

Před soudem skončila i dvojice Milan Kohout a Ludmila Ilková za krádež rybích konzerv a následného napadení ochranky. Kohout šel do vězení, Ilková dostala podmínku za krádež bot. Ženě vězení prospělo. Přibrala dvanáct kilo.

Daleko větší problém jsou pro Jiřího Štefla a Albert skupinky mladých zlodějů, kteří do obchodu přicházejí krást prakticky denně.

Prodavačky z nich mají strach. Jedné z nich zlomil zloděj prst. „Byli tady v úterý i ve středu. Nic je nezastaví. Policajtům se smějou do obličeje a složenky s pokutama hned zmuchlají. Když je chytnou, stejně jsou tu druhý den znovu," popisuje muž. Podle něj se už ani nesnaží krádeže nějak maskovat a kradou, jako by to byla ta největší samozřejmost. V poslední době se naučili krást tak, že ani neprocházejí přes pokladny.

„Přijde partička, část z nich se postaví před dveře a ostatní jim podávají věci pod vchodovým turniketem. Pak utečou po schodech nebo odjedou výtahem, a už s nimi nic nezmůžete," říká muž z ochranky.

Situaci kolem Alberta sledují i okolní obchodníci. „Oni jsou tak hloupí, že se domlouvají hned vedle mého obchodu, že půjdou krást, co si vezmou a kde to prodají. Tak jdu za pokladními a upozorním je na ně," říká prodavačka ze sousedního obchodu.

Nakradené zboží se pak snaží prodat jinde. Třeba i v jiných obchodech. „Když je dostihnete, tak u sebe mají jen část ukradeného zboží, které je často poničené, a už se nedá prodat. Policie pak řekne, že je to tvrzení proti tvrzení, protože si to mohli koupit jinde," má výhrady Jiří Štefl.

„Kvůli nahlášeným krádežím vyjíždíme každý den. Případy předáváme přestupkové komisi, nebo je hlásíme státní policii, která k mnoha případům sama vyjíždí," uvádí ředitel Městské policie v Jihlavě Jan Frenc. Před Vánocemi plánuje městská policie posílit hlídky v ulicích. „Na Vánoce nemáme žádné dovolené. V ulicích bude maximum strážníků," ujišťuje Frenc.

Vyhrožují pomstou

Podle Jiřího Štefla o něm zloději vědí všechno a také se tomu dokáží přizpůsobit. „Vědí, kdy mám službu, jaké mám auto, kdy končím v práci, kdy je v prodejně místo mě kolega – to pak mají žně. Vědí, že když nejsem na prodejně, tak sedím u kamery. Výjimkou není ani to, že vyhrožují pomstou. Když jdu z práce, jsou jich před prodejnou desítky," líčí Štefl, který často po skončení pracovní doby odjíždí na policii, aby sepsal další protokoly k aktuálním krádežím. Policie připomíná, že krádeže věcí do pěti tisíc korun jsou kvalifikované jako přestupky. Obvinění pro trestný čin pak může padnout i v případě, že tentýž člověk krade opakovaně. Podmínkou ovšem je, že to musí být v krátkém období, například během jednoho měsíce a v celkovém součtu ukradne věci za pět tisíc a více.

„Policie reaguje na všechny podněty od občanů. Můžeme zvýšit u těchto míst dohled. V tomto období jsou to především obchody i parkoviště," uvádí jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Jiří Štefl například navrhuje, aby soudy mnohem častěji lidem, kteří opakovaně kradou v konkrétních obchodech, ukládaly zákaz vstupu do těchto prodejen. Lidé, kteří bydlí v Jihlavě, totiž nemohou dostat zákaz pobytu ve městě, kde jsou trvale hlášeni. „Možnost zakázat chodit lidem do obchodů soudy mají. Vzpomínám si na člověka, který dostal zákaz vstupu do Kauflandu. Je to podobné opatření, jako když někdo dostane zákaz vstupu na stadion kvůli výtržnostem," vysvětluje žalobce Ivo Novák.

Jiří Štefl ale zažívá i tragikomické situace. Například, když po něm zloděj házel věcmi z obchodu a jedna žena přitom dostala lízátkem do hlavy. Úsměv ve tváři se mu objeví i při vzpomínce na muže, kterému nastříkal pepřový sprej do obličeje, on vyběhl z obchodu, skočil do kašny a začal křiče, že doplave do Černého moře.

Úsměvné je i počínání zlodějů viděné přes kamerové záznamy, když ládují zboží do tašek. Občas musí napomenout i zákazníky, kteří se přijdou do obchodu najíst. „Vezmou si koblihu, a než dojdou k pokladně, tak je v nich. Pokladní pak řeknu, ať jim tu koblihu připočítá, oni se hrozně rozčilují, že prý nám tady kradou ve velkém a je napomínáme kvůli takové banalitě. Jenže právě takovýmito drobnostmi to všechno začíná," říká Jiří Štefl.