Přesto se tak stalo a   v současné době čelí obžalobě z trestného činu nedovoleného ozbrojování. V případě odsouzení mu hrozí trest odnětí svobody v délce trvání od šesti měsíců do   pěti let.

„Za udáním, po kterém následovala u mě doma na podzim předloňského roku poměrně dramatická policejní domovní prohlídka, stály spory s lidmi, kterým jsem před tím v dobré víře nabídl ubytování. Zbraně sbírám dlouhou řádku let a nikdy mě jejich střelná funkce nezajímala.  Daleko více si na nich cením jejich mechanických funkcí, historické a sběratelské hodnoty," řekl Deníku Lossman. Ten přesto připustil, že všechny zbraně, které vlastní, měl přihlásit do policejní evidence.  „Byla chyba, že jsem to neudělal," dodal Lossman.

Policie v jeho domě zabavila celou řadu funkčních i nefunkčních historických, ale i modernějších krátkých i dlouhých zbraní od mnoha výrobců. Dále náboje a také lahvičky se vzorky  bojových chemických látek v sadách, které kdysi bývaly součástí školních kabinetů branné výchovy.

„Zbraně, nebo jejich součásti, již  prozkoumali a posoudili odborníci Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva. Úkolem soudu je posoudit, a to i s přihlédnutím k výsledkům této odborné expertízy, které z nich obžalovaný držel v rozporu se zákonem o zbraních a střelivu, a které ne," uvedla soudkyně Hana Doubková.

Znalec prohlédne zbraně před soudem

Ta včera případ odročila na konec února a rozhodla, že všechny zbraně Lea Jana Lossmana budou převezeny z Prahy do Havlíčkova Brodu. Přímo před soudem je znovu posoudí příslušný odborník.  S tímto rozhodnutím soudu souhlasily i obě procesní strany.

„Vypadá to, že o řadu zbraní ze své sbírky přijdu, že mi budou zabaveny. Teď už mi v podstatě jde jen o to, aby mi byly vráceny ty, které podle platného ustanovení zákona o zbraních a střelivu mohu držet," pokračoval Lossman.

Zbraně a jejich součásti sbírá Leo Jan Lossman skoro celý život. „Některé jsem zdědil po svých předcích, po dědovi, babičce či strýci, kteří je za Protektorátu schovávali před  německými okupanty a po válce zase před komunisty. Nosili mi je často i moji kamarádi a známí. Jiné   zbraně, nebo jejich součásti, jsem sám našel, popřípadě získal. Některé zbraně jsou skutečně cenné, například jednoraná malorážka s puškohledem, ze které se střílelo na olympijských hrách v Berlíně v roce 1936," podotkl Lossman.