Soudkyně Hana Doubková ho uznala vinným a uložila mu za přečin nedovoleného ozbrojování trest odnětí svobody v délce trvání deseti měsíců. Výkon trestu ale podmínečně, a to  na  dobu osmnácti měsíců, odložila. Soud všechny zbraně a střelivo, které sběratel držel v rozporu se  zákonem, zabavil.

„Soud při stanovení výše trestu přihlédl k faktu, že obžalovaný svou vinu v plné míře doznal," konstatovala Doubková. Ta zohlednila i návrh procesních stran, aby byl obžalovaný potrestán pouze  podmínečně a v dolní hranici trestní sazby. Rozsudek je pravomocný, žalobce i obhájce se vzdali práva na odvolání.

Ještě před vynesením rozsudku byly v soudní síni vystaveny všechny zbraně, které policie při domovní prohlídce Lossmanovi  zabavila a pro potřeby vyšetřování a soudního líčení zaevidovala. „Je dobře, že k tomu soud přistoupil. Bylo potřeba fakticky sladit jednotlivé zbraně,  jejich výrobní čísla a kategorie se seznamem, který figuroval ve spisu," uvedl obhájce Pavel Průša.

Celoživotní sběratelská vášeň

„Za udáním, po kterém následovala u mě doma na podzim předloňského roku poměrně dramatická policejní domovní prohlídka, stály spory s lidmi, kterým jsem před tím v dobré víře nabídl ubytování. U zbraní mě nikdy jejich střelná funkce nezajímala.  Daleko více si na nich cením jejich mechanických funkcí, historické a sběratelské hodnoty," řekl již dříve  Lossman.

Ten přesto připustil, že všechny zbraně, které vlastnil, měl do policejní evidence přihlásit.  „Byla chyba, že jsem to neudělal," dodal Lossman.

Zbraně a jejich součásti sbírá Leo Jan Lossman skoro celý život. „Některé jsem zdědil po svých předcích, po dědovi, babičce či strýci, kteří je za Protektorátu schovávali před  německými okupanty a po válce zase před komunisty. Nosili mi je často i moji kamarádi a známí. Jiné   zbraně, nebo jejich součásti, jsem sám našel, popřípadě získal. Některé zbraně jsou skutečně cenné, například jednoraná malorážka s puškohledem, ze které se střílelo na olympijských hrách v Berlíně v roce 1936," podotkl Lossman.

Kromě legálně držených zbraní budou sběrateli vráceny i všechny zabavené zbraně, které nepodléhají zákonné evidenci. „Nejvíce mě mrzí, že přijdu o brokovnici a kulovnici z konce devatenáctého století. Jsou to vzácné kusy a navíc  i rodinné památky," uzavřel Lossman.