Obě už za to byly loni v listopadu uznány vinnými. Konečnou poslal soud do vězení na čtyři roky. Její dcera vyvázla s podmínkou. Odvolací soud v Pardubicích ale verdikt zrušil. Proces tak pokračuje druhým kolem. „Nemocná kamarádka mě požádala, abych šla na poštu a odeslala stokorunu na podporu Vojtíška. Jeho fotka byla na sociálních sítích. Ležel v nemocnici a kolem něj byla spousta hadiček,“ popsala na dálku soudu v Havlíčkově Brodě svědkyně z Teplic.

Výslech se uskutečnil jako videokonference mezi brodským a teplickým soudem. Svědkyně ještě uvedla, že peníze po nějaké době dostala zpět. „Když vyšlo najevo, že je to podvod, peníze nám vrátili. Ty jsem předala kamarádce,“ dodala svědkyně. Šlo sice jen o stokorunu, ale podobných dárců bylo mnohem víc. „Já jsem se setkala v nemocnici s Evou Valentovou, která mi řekla, že má kamarádku (Konečnou) trpící domácím násilím, že je její muž alkoholik, a nemá peníze ani na jídlo pro děti. Rozhodla jsem se jí přispět stokorunou. Peníze jsem poslala na účet Valentové,“ uvedla taktéž na dálku Barbora J. z Vyškovska.

Ilustrační foto
Autorka podvodné sbírky na nemocného chlapce z Chotěboře má jít do vězení

Protože šlo pouze o stokorunu, nechtěla peníze zpět, ani nepodávala trestní oznámení. „To, že šlo o podvod, jsem zjistila až z médií. Teprve pak mě kontaktovala policie,“ dodala svědkyně.

Opatrnost je na místě

V pondělí 31. října stačil soud vyslechnout ještě jednoho dárce z Mladoboleslavska. „Přispět na údajně nemocného chlapce byl nápad manželky. Myslím, že to byly asi čtyři stovky. I my jsme peníze dostali zpět,“ uvedl přes videohovor svědek Jakub T.

Na dotaz přísedícího, zda tato zkušenost ovlivnila nějak jejich vnímání charitativních sbírek, odpověděl Jakub T., že rozhodně ano. „Naše opatrnost je v tomto velká. Když se rozhodneme na něco přispět, tak jedině na sbírky pod záštitou prověřených spolků,“ vysvětlil muž. Podobný postoj zaujala i svědkyně z Vyškovska: „Po této zkušenosti už na nic nikdy přispívat nebudu.“

Požár lesních maringotek byl založen úmyslně
Dva žháři podpálili na Vysočině maringotky. Soud jim zabavil zapalovače

Na falešnou sbírku založenou na uzavřeném profilu jedné ze sociálních sítí v roce 2017 se chytily desítky lidí z celé republiky. Celkem jich bylo téměř 160. Od února do listopadu 2017 se na kontech sešlo téměř 300 tisíc korun. Kromě toho lidé poslali materiální pomoc za více než čtyřicet tisíc korun. Šlo o nejrůznější věci od oblečení, hračky, hygienické potřeby, ale i parfémy či elektroniku. Několik balíčků s materiální pomocí dokonce dorazilo od dárce z Japonska.

Konečná ani její dcera k soudu nechodí. Požádaly, aby se soud konal v jejich nepřítomnosti. Odvolací soud pak tomu brodskému nařídil mimo jiné vyslechnout všechny svědky. Těch je několik desítek. Ze zatím obeslaných asi šestačtyřiceti svědků se jich zhruba dvacet omluvilo. Celý proces se tak kvůli obnovenému dokazování protáhne. Na jak dlouho, a kdy padne v pořadí druhý verdikt, není jasné.