Senátor dále podle soudu musí stáhnout i část svého článku v Parlamentních listech a uhradit přírodovědcům polovinu nákladů soudního řízení.

Žalobu o ochranu osobnosti na senátora podali Pavel Kindlmann, Jakub Hruška a Hana Šantrůčková. Vědci poukazovali na to, že Veleba poškodil jejich pověst tvrzením, že vědecké granty, jež se týkají šumavského výzkumu, jsou nestandardně vysoké a že motivací tam přírodovědcům jsou „peníze, docentury a profesury". Část článku je podle soudkyně Jany Homolové založená na pravdivých informacích, celý text ovšem podle ní vyznívá nepravdivě a urážlivě.

Jan Veleba necítí dle svých slov potřebu se omlouvat, rozsudek považuje za jednostranný. „Jako laik se divím, že můj výslech proběhl až dnes, a za pětadvacet minut soudkyně zformulovala rozsáhlý rozsudek a zdůvodnění. Dělá to na mě zvláštní dojem. Chci tím říci, že to bylo připravené dopředu," komentoval rozhodnutí soudu Veleba.

Vědci podle vyjádření Pavla Kindlmanna rozsudek respektují a o odvolání zatím neuvažují. Kindlmann je rád, že soud jasně uvedl, že Veleba poškodil osobnostní práva vědců. „Újma nám vznikla tím, že pan senátor šířil nepravdivé zprávy o tom, že naše granty se týkají Šumavy, a díky tomu, že máme šumavské granty, vlastně tu Šumavu ničíme, a také že naší motivací jsou peníze, docentury a profesury. To není pravda," řekl Pavel Kindlmann. „Senátor nás nepravdivými tvrzeními chtěl diskvalifikovat z diskuse o Šumavě," dodal.

Soud vědců se senátorem začal u žďárského soudu 5. prosince. „Nepravdivé informace, jež o nás šířil Jan Veleba, nás mohou profesně poškodit," řekl Jakub Hruška před prosincovým jednáním, kde byl přítomen za žalované. Velebovými výroky se podle svých slov cítil být dotčen v rovině faktické i kvůli újmě na cti. Včera se jednání zúčastnili Kindlmann a Šantrůčková.

Veleba ve středu připomněl, co uvedl již v prosinci. „V souvislosti s granty mi šlo o transparentnost využití veřejných prostředků. Jsou to velké peníze a myslím, že nejsou dostatečně kontrolované," řekl.

V pozadí žďárské soudní kauzy je dlouhodobý spor o ochranu přírody, rozšíření divočiny a rozvoj obcí v Národním parku Šumava. Pro vědce nebyl žďárský soud první záležitostí, již řeší soudní cestou. Loni už justice rozhodovala spor mezi vědcem z Univerzity Karlovy Pavlem Kindlmannem a senátorem Tomášem Jirsou (ODS). Jirsa žaloval Kindlmanna pro to, že jej označil v novinovém interview za autora senátního návrhu zákona o Šumavě. Kindlmann v rozhovoru uvedl, že zákon byl šitý na míru developerům a spekulantům s pozemky. Spor skončil smírem obou stran.

Ještě předtím Kindlmann a jeho kolegové vedli spor s českobudějovickou lékařkou Jitkou Markovou. Na svém blogu kritizovala granty na výzkum Šumavy jako nákladné a podle ní právě Kindlmann měl být jedním z vědců, kteří tyto peníze čerpali. Badatelé proto od Markové žádali omluvu, okresní a následně i krajský soud však rozhodl, že se lékařka za svá slova omlouvat nemusí.