Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slovní napadení úředníka bude drahé. Může přijít až na deset tisíc korun

Třebíč – Po dlouhém čekání přichází netrpělivý muž na řadu. Přes přepážku předává dokumenty, které mu úřednice obratem vrací.

4.7.2016
SDÍLEJ:

S urážkami se nejčastěji setkávají úředníci, kteří řeší sociální záležitosti. Ušetřeni však nejsou ani další zaměstnanci úřadů. Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Nesplňují všechny náležitosti. Muž se neudrží a začne hlasitě křičet. Úřednice vyslechne několik nevybíravých nadávek, které ale raději přejde. Je to pro ni jednodušší než se urážkami zabývat tak, jak to v současné době umožňuje zákon. Řešení podobných konfliktů má od příštího roku usnadnit novela zákona o přestupcích. Začátkem května ji schválili poslanci.

Za znevážení úřední osoby novela stanovuje pokutu do deseti tisíc korun. Současně má být snazší i řešení sankce. Policisté by za přestupek vydávali jen příkazový blok. „Zvýšení pokut u některých přestupků je jistě žádoucí. Vždy je nutné se zabývat konkrétními případy. Někteří lidé si zřejmě svoje jednání rozmyslí, mnohé ale ani výše pokuty od páchání přestupkové činnosti neodradí. Může však přispět k tomu, že protiprávní jednání nebude opakované," komentuje novelu mluvčí třebíčských strážníků Lucie Šerková.

Úřední osoby, mezi které patří i strážníci a policisté, se při výkonu povolání setkávají s nejrůznějšími konflikty. Rozhořčení lidé, ať už oprávněně, či nikoli, si na nich často vylévají zlost.

„Strážníci se s vulgárním, arogantním a mnohdy nepříjemným chováním pachatelů přestupkové činnosti potkávají velmi často. Bohužel jsou nuceni takové konání přestupců strpět. Intenzita takového jednání však jen velmi zřídka dosahuje znaku přestupku nebo trestného činu," říká Šerková.

Ani zaměstnanci úřadů se zatím konflikty nijak zvlášť nezabývali. Správní řád jim nyní umožňuje uložit pořádkovou pokutu jen ve správním řízení. Výše sankce sice může být až do padesáti tisíc korun, kvůli zdlouhavému procesu ovšem k sankci úředníci třebíčské radnice ještě nikdy nepřistoupili. Nevyužívají ani možné sankce za urážku na cti, kterou právní řád stanovuje jako přestupek případně ve větším rozsahu jako trestný čin.

Nadávky přitom v obou budovách třebíčské radnice znějí poměrně často. „Téměř všichni zaměstnanci se již setkali s klienty, kteří jsou na ně nepříjemní až hrubí a křičí a používají vulgární výrazy. Všichni zaměstnanci jsou poučeni a snaží se lidem zákonné postupy trpělivě vysvětlit. V ojedinělých případech, kdy se napadání stupňuje, zatím vždy stačilo upozornit na možnou pokutu až do pěti tisíc korun za urážku na cti," popisuje mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisová.

Nejčastěji se s urážkami setkávají úředníci na sociálním odboru. „Odvíjí se to přímo od problematiky odboru, řeší se zde situace mnohdy velmi zoufalé a osobní, a není proto výjimkou, že terčem urážek a vulgarit se stanou zaměstnanci," vysvětluje mluvčí.

Další odbory, správní, finanční, majetkový, životní prostředí či doprava, čelí urážkám či nepřiměřenému jednání podle momentální situace. Například na odboru dopravy se s nespokojenými lidmi setkávají v zimě kvůli odklízení sněhu, na jaře kvůli blokovému čištění, v létě při opravách a souvisejících uzavírkách úseků silnic. Stejně tak na odboru životního prostředí se s urážkami a hlasitější kritikou setkávají zaměstnanci v létě při sečení trávy. „Obecně většina vedoucích odborů, kteří jsou na úřadě více let, uvádí zvyšování četnosti i agrese stěžovatelů," potvrzuje mluvčí.

Novela přestupkového zákona zavádí nový přestupek: znevážení postavení úřední osoby při výkonu její pravomoci. Pokud změny projdou také u senátorů, kteří se jimi teprve budou zabývat, začnou platit od července příštího roku. „Vznik nového přestupku proti veřejnému pořádku vítáme, uvidíme, jaká bude jeho možnost využití v praxi," dodává Lucie Šerková z Městské policie v Třebíči.

Urážka úředníka
• dosud mohli úředníci urážku řešit jen v trestním řízení
• novela, kterou schválili poslanci, stanovuje nový přestupek znevážení postavení úřední osoby
• musí ji schválit ještě senátoři, platit by měla od července příštího roku
• za urážku či pomluvu stanovuje sankci 10 000 korun

Tomáš Havlík

Autor: Luděk Mahel

4.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Spisovatelka Petra Braunová dá před volbami přednost knihám.
1

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Učitelka Alena Slavíková.

Učitelka v důchodu měla při volbě jasno

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Volím stranu, co myslí na vzdělání, chci na gympl, padlo při volbách v BAN!u

Havlíčkův Brod – Osmnáct jim sice bude až za pár let, ale už ve čtvrtek 19. října si poprvé vyzkoušely vhodit svůj hlas do volební urny. Řeč je o dětech, které jsou klienty havlíčkobrodského Nízkoprahového klubu BAN! při Oblastní charitě Havlíčkův Brod a které si právě v klubu mohly na vlastní kůži vyzkoušet, jak to ve volební místnosti vlastně chodí.

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Vysočina – Úderem páteční čtrnácté hodiny, kdy v celé zemi začaly letošní sněmovní volby, se na Vysočině otevřelo 1137 volebních místností. Voliči, kteří do nich přicházejí, mohou odevzdávat své hlasy 419 kandidátům, kteří kandidují na kandidátních listinách 24 volebních stran.

Ostrov patří v Havlíčkově Brodě opět knihám

Havlíčkův Brod - Kulturní dům Ostrov v pátek opět ožil Podzimním knižním veletrhem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení