Zdržení při zprovozňování elektrárny přičetl stavebnímu úřadu.

Zástupce investora vypovídal jako svědek v kauze Ilony Florianové, bývalé pracovnice Energetického regulačního úřadu (ERÚ), která kvůli udělení licence čelí obžalobě ze zneužití pravomoci veřejného činitele.

Obžaloba vyčíslila způsobenou škodu na sto jedenáct milionů korun. Florianové hrozí v krajním případě až dvanáct let vězení. Středečního jednání se na vlastní žádost neúčastnila. V úterý připustila, že mohla chybovat z nepozornosti a stresu. Neusilovala však podle svých slov o neoprávněný prospěch pro sebe ani pro nikoho jiného.

Elektrárna dostala licenci na Silvestra 2010, těsně před změnou podmínek podpory obnovitelných zdrojů v neprospěch provozovatelů. Podle obžaloby investor nepředložil úřadu kompletní revizi zařízení a neměl ani kolaudační souhlas.

Státní zástupce uvedl, že Florianová věděla o nedostatcích, ale přesto elektrárně licenci na pětadvacet let vydala.

Firma: Poškodil nás stavební úřad

Zástupce investora si jel pro licenci na Silvestra z Plzně do Jihlavy, kde úřad sídlí. Florianová ji udělila na základě ujištění, že stavební úřad poskytne kolaudační souhlas hned po Novém roce.

Nakonec se však procedura protáhla, a tak elektrárna měla licenci, avšak nikoliv souhlas stavebního úřadu. Předpisy předpokládají opačné pořadí. Stavební úřad v Havlíčkově Brodě svým postupem projekt solární elektrárny poškodil, uvedl ve středu u soudu zástupce investora.

Jako svědek vypovídal také tehdejší právník Energetického regulačního úřadu, který dal Florianové na Silvestra nezávaznou konzultaci, že může při splnění určitých podmínek udělit licenci, i když chybí kolaudační souhlas. Právník se prý domníval, že souhlas je otázkou dnů a stavební úřad jej zatím nedal jen kvůli tomu, že na Silvestra nemá úřední hodiny.

Podle něj měl úřad koncem roku 2010 obecně snahu vyhovět a licenci za výhodnějších podmínek poskytnout, pokud byly všechny podklady v pořádku.

Florianová v úterý uvedla, že byla koncem roku pod obrovským tlakem. Jako úřednice odboru licencí dostávala na stůl desítky spisů, pracovala každý den dvanáct hodin včetně víkendů, nosila si práci domů.

Na Silvestra byl úřad plný úspěšných i neúspěšných žadatelů o licence, Florianová tam odpoledne posledního dne v roce zůstala jako jediná pracovnice odboru licencí.