Soud v Havlíčkově Brodě už dvakrát všechny dozorce zprostil obžaloby. Proti verdiktu se však odvolal státní zástupce. Odvolací soud v úterý 30. května zamítl jeho odvolání u jednoho obžalovaného a jeho zproštění je pravomocné. Ostatní obžalovaní budou muset znovu k havlíčkobrodskému soudu.

„Míra možného trestného jednání nemusí být u každého obžalovaného stejná. Podle názoru odvolacího soudu navíc není možné, aby důvodem k připoutání na několik hodin bylo pouhé slovní napadání či kopání do zábradlí, jak uváděli obžalovaní,“ konstatoval předseda odvolacího senátu v Pardubicích Aleš Holík. Soud v Havlíčkově Brodě se tak bude muset držet právního názoru pardubického senátu.

Zdroj: Deník/Roman Martínek

Odsouzená Večerková se podle dozorců chovala agresivně ve školicím středisku, kam si pro ni dozorci přišli, ale i po cestě na celu. Podle nich nadávala, vyhrožovala a kopala do zábradlí a matrací. Údajně vstoupila do takzvané osobní zóny dozorkyně a chystala se ji napadnout. „Tato verze není pro soud věrohodná, protože na cele byli i dozorci muži. Pokud se chovala agresivně ve škole, měli proti ní použít donucovací prostředky už tam,“ poznamenal soudce Holík.

Obvinění se svými obchájci po rozsudku před Okresním soudem v Havlíčkově Brodě.
Měli údajně mučit vězenkyni: soud v Brodě opět zprostil viny dozorce ze Světlé

Podle soudce byla chyba, že dozorci nechali Večerkovou připoutanou v cele tři a půl hodiny. „Podle zákona to má být pouhé dvě hodiny, pak musí být odsouzený odpoután. To se týká všech odsouzených, včetně vrahů,“ podotkl Holík.

Právníci namítali, že všichni nadřízení dozorců se shodli, že užití připoutání bylo v jejich kompetenci a nemohou čekat, až budou napadeni. Večerková je navíc podle obhájců celkově nevěrohodná osoba. Podobně se totiž chovala i v jiných věznicích.

Zdroj: Deník/Roman Martínek

Večerková se dokonce netajila pomstou. Podle ní ji dozorci ponížili, protože si během připoutání nemohla dojít ani na toaletu a pomočila se. Dozorci argumentovali tím, že odsouzenou pravidelně na cele kontrolovali. Po dvou hodinách ji odpoutali, ale protože se nadále chovala agresivně, tak ji znovu připoutali. Uklidnila se až po další hodině a půl. Musela se omluvit a uklidit po sobě pomočenou podlahu. Lékaři na jejím těle nenalezli žádné stopy po mučení ani modřiny.