Okresní soud v Jihlavě poslal na dva a půl roku do věznice s dozorem devětapadesátiletého Borise Schmitze za to, že jako jednatel společnosti Catlee podvedl a málem přivedl ke krachu rodinnou firmu na výrobu čokolády z Jihlavska.

Schmitz od firmy odebral v období od července 2012 do března 2013 v osmnácti případech zboží v celkové hodnotě přes tři miliony korun. Jenže dodnes nezaplatil ani korunu, čímž rodinnou firmu Františka Hlavy z Vyskytné nad Jihlavou přivedl do existenčních problémů.

„Firmu se mi podařilo zachránit před krachem jen díky úsporám, které jsem měl z dřívějšího podnikání,“ řekl Deníku František Hlava, který už dnes nepochybuje o tom, že Schmitz od začátku moc dobře věděl, co dělá. Místo toho, aby peníze splatil, převedl firmu i s dluhy na bílého koně.

Soud navíc obžalovanému uložil povinnost zaplatit způsobenou škodu. Rozsudek zatím není pravomocný. Případem se bude mu-set zabývat Krajský soud v Brně. Ten už jednou vrátil kauzu jihlavskému soudu, aby doplnil dokazování.

Schmitz od začátku vinu popírá, prý neměl v úmyslu někoho poškodit. Připustil sice, že mohl firmu vést lépe, ale do problémů se údajně dostal vinou špatného zdravotního stavu,kdy chtěl s podnikáním skončit. Závazky prý nebyl schopen platit včas, protože firma neměla dostatek peněz v hotovosti kvůli velkému množství dlužníků.

Jenže podle soudu to nebyla pravda. Za většinu zboží, které společnost Catlee odebírala od jihlavské firmy, dostávali obchodní zástupci zaplaceno v hotovosti a peníze prakticky ihned vkládali na účet společnosti Catlee. Navíc podle soudů neměla firma tolik neplatičů, kolik se snažil Schmitz tvrdit. „Ze začátku naše spolupráce fungovala dobře, důvěřoval jsem mu. Tehdy tvrdil, že chce také zakládat rodinnou firmu a ještě více spolupracovat. Když nám ale po nějaké době dlužil už milion korun, odmítl jsem mu zboží dál dodávat. Pak ale přišla jeho obchodní zástupkyně a přinesla splátku ve výši 260 tisíc korun. Říkala, že jsou to peníze od Schmitze, ale jak později vyšlo najevo, nebyla to pravda. Obchod pokračoval, což byla chyba,“ popsal František Hlava.

Podle soudu celý podvod ze strany Schmitze dokresluje fakt, že firmu Catlee převedl na bílého koně Milana Mangu. „Byl jsem někde v Praze, kde jsem podepsal nějaké papíry, za což mi slíbili peníze,“ řekl do policejního protokolu Manga, který má šest tříd základní školy. Za obchodní podíl ve firmě nikdy nic neplatil, nepřebíral žádné účetnictví a o společnosti Catlee nic neví.

Boris Schmitz má ovšem i další podnikatelské aktivity nejen v České republice, ale i v zahraniční. Před čtyřmi lety například plánoval výstavbu továrny na čokoládu v Hrádku nad Nisou v Libereckém kraji.

„Tehdy se nám to celé nějak nezdálo, proto jsme se nakonec nedohodli,“ řekl současný místostarosta Hrádku Pavel Farský.

František Hlava je přesvědčený, že za peníze, které mu Schmitz dluží, nakoupil vybavení pro svou firmu. K tomu, jestli ještě někdy dostane své peníze zpět, říká: „Naděje umírá poslední.“