Lékaři havlíčkobrodské nemocnice před Okresním soudem v Havlíčkově Brodě odmítli jakoukoli vinu za smrt osmačtyřicetileté Jaroslavy Vencelidesové z Chotěboře. Ta zemřela před šesti lety poté, co se čtyři roky potýkala s vážnými zdravotními komplikacemi po operaci žlučníku.

Rodina je přesvědčená, že lékaři udělali chybu, která stála jejich příbuznou život. Po nemocnici nyní požadují odškodné. „Operace proběhla standardně. Příčinou úmrtí byly opakované infekce,“ konstatoval ve středu 3. listopadu před soudem primář havlíčkobrodské chirurgie Jiří Drápela. Pochybení odmítl i jeho podřízený Martin Janda.

Jaroslava Vencelidesová byla operovaná v prosinci 2011. Zákrok laparoskopickou metodou dostal na starost lékař Janda. Když ale zjistil, že půjde o složitější zákrok, než předpokládal, zavolal si na pomoc primáře Drápelu. „Pokračoval jsem klasickou operací otevřením dutiny břišní,“ uvedl u soudu primář.

Problém byl podle rodiny pozůstalé v tom, že žena měla ze žlučníku dva vývody, což byla komplikace, kterou se lékaři rozhodli řešit způsobem, který je podle rodiny příčinou smrti jejich příbuzné. Při operaci se stalo to, že lékaři přeřízli nesprávný vývod ze žlučníku, navíc ho špatně přišili a spojili s játry. Nepomohla ani následná reoperace. V tu chvíli začala postupná otrava jater toxickou žlučí. Kromě toho se jim podařilo zauzlovat střeva. Přidalo se nebezpečné krvácení, které se podařilo zastavit lékařům v Hradci Králové.

Problémy ale podle rodiny přetrvávaly i poté, co se podařilo vyřešit špatně přišitý vývod. Žena se poté dostala do péče specialistů v IKEM Praha. Ukázalo se, že jediná šance na záchranu jejího života byla transplantace jater. Dárce se pacientka dočkala v roce 2015. Jenže tělo nový orgán nepřijalo. „Lékaři se po týdnu rozhodli udělat další transplantaci, ale ani ta nepomohla a moje žena už se po náročné operaci neprobrala a zemřela,“ líčil utrpění své ženy Petr Vencelides.

Primář Drápela sice řekl, že podle jeho názoru udělali všechno správně, na druhou stranu uvedl, že ho to, co se stalo, trápí.

Rodina lékařům vyčítá hlavně to, že před operací neudělali její příbuzné vyšetření takzvanou kontrastní látkou, která by anomálii odhalila. Látku použili až během operace, když už byl orgán přerušený.

U soudu vystoupil i znalec, kterého si rodina najala. Jde o specialistu na břišní operace Petera Zimana. „Lékaři udělali hned od začátku několik chyb, které jsou v přímé souvislosti se smrtím pacientky,“ konstatoval svůj závěr Ziman. Podle něj měli lékaři mimo jiné operaci včas přerušit a ženu převézt na vyšší odborné pracoviště do jiné nemocnice. Podle primáře má brodská nemocnice k podobným zákrokům akreditaci. Znalec konstatoval, že fatální chybou bylo špatné přišití vývodů po odstranění žlučníku. Kromě svých dlouholetých zkušeností vycházel ze zdravotní dokumentace, fotografií a videonahrávky z operace pacientky. Znalecký posudek před soudem podrobně vysvětloval formou videoprezentace.

„Navrhujeme zamítnutí žaloby, protože si nejsme vědomi chybného postupu a jsme také závislí na tom, co nám řeknou naši odborníci. Vystoupení znalce Zimana nebudu komentovat, protože nejsem lékař,“ řekl po jednání právní zástupce nemocnice Jan Mach.

Mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo jednání sledovala přímo v soudní síni. „Doufám, že naši lékaři ještě dostanou prostor, aby se k názorům znalce Zimana mohli vyjádřit,“ uvedla Černo.

Advokátka rodiny Lenka Jahelková navrhla, aby soud rozhodl o odškodnění pro pozůstalé. „Jsme přesvědčení o pochybení lékařů. Pro manžela a dva další příbuzné je to pro každého 800 tisíc korun, což je částka, která v žádném případě nemůže vůbec vyvážit útrapy, které musela rodina několik let prožívat. Od lékařů jsme nečekali, že uznají nějaké pochybení. Tvrdí, že všechno udělali správně, ale nedokážou vysvětlit následky, které se pak pacientce staly,“ uvedla Jahelková.

Soud by měl pokračovat 25. listopadu výslechem dalších svědků včetně znalců z Ústřední vojenské nemocnice, kteří by měli prezentovat své závěry. Kdy padne verdikt, není zatím jasné.