Muž je v současné době ve vazební věznici v Hradci Králové, jelikož je možné, že by svůj čin mohl zopakovat.

Krajský soud v Hradci Králové jej vloni obžaloval z dvojnásobného přečinu šíření poplašné zprávy a z dvojnásobného zvlášť závažného zločinu obecního ohrožení, za což mu hrozilo až dvanáct let ve vězení.

„Obžalobu však soud v Praze překvalifikoval na jeden pokračující zločin obecného ohrožení a přečin šíření poplašné zprávy," uvedla havlíčkobrodská státní zástupkyně Zdeňka Tománková. Ta dodala, že obžalovanému nyní hrozí trest odnětí svobody na tři až osm let.
První oznámení o uložení bomby v hlavní budově havlíčkobrodské nemocnice zaznamenali zdravotníci vloni 20. listopadu kolem sedmnácté hodiny. Muž zavolal na běžnou telefonní linku.

„Ve spolupráci se složkami integrovaného záchranného systému Kraje Vysočina a v souladu s platným traumaplánem jsme zahájili postupnou evakuaci většiny hospitalizovaných pacientů a zajistili bezpečnost všech zaměstnanců," řekla již dříve mluvčí nemocnice Petra Černo. Ta dodala, že v nemocnici bylo v tu dobu okolo čtyř stovek pacientů a další stovky zaměstnanců.

Většina hospitalizovaných pacientů opustila za doprovodu zdravotníků nemocnici během třiceti minut. Byli přemístěni do okolních pavilonů a jiných blízkých zařízení. Řada pacientů byla také propuštěna do domácí péče.

„Pacienti z jednotky intenzivní péče byli převezeni do nemocnic v Jihlavě a Hradci Králové. Pro zaměstnance hasiči postavili vyhřívané stany a poskytli jim nejnutnější zázemí.

Na místo také okamžitě přijely desítky policistů. Ti celou budovu nemocnice, patro po patru, detailně prohledávali se speciálně vycvičenými psy.

„Policisté ale žádný předmět, který by odpovídal bombě, nenašli," vysvětlila mluvčí krajské policie Jana Kroutilová. Personál nemocnice proto začal stěhovat pacienty zpět na jednotlivá oddělení.

Dramatická situace se však opakovala hned kolem šesté hodiny ranní následujícího dne, kdy stejný muž zdravotníkům oznámil, že mají v nemocnici bombu.

„Když vám to včera nestačilo, tak si to zopakujeme," řekl podle informací Deníku muž do telefonu při druhé výhrůžce.

Nemocnice tedy znovu spustila krizový plán. Na místo opět dorazily složky integrovaného záchranného systému. Policie však rozhodla, že evakuace zatím probíhat nebude.

„V danou chvíli bylo v nemocnici přesně 374 pacientů a s nimi i stovky zaměstnanců," konstatovala Černo.

Policie s psovody provedla opětovnou prohlídku všech budov areálu nemocnice, ale žádný podezřelý předmět naštěstí nebyl nalezen. „Vzápětí jsme tedy vyloučili jakékoliv nebezpečí pro havlíčkobrodskou nemocnici. Ta se tak mohla vrátit do běžného režimu," podotkla Kroutilová. Ještě ten samý den odpoledne se policii v Brně podařilo muže dopadnout.

„Pro anonymní výhrůžky není žádná přijatelná omluva. Důsledky takového rozmaru mohou být obrovské a fatální. Vážím si práce veškerého personálu nejen brodské nemocnice, ale i ostatních nemocnic na Vysočině. Ty s maximální obětavostí zajistily odpovídající péči," konstatoval tehdy hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.