Tvrdoň se jednání nezúčastnil. S ohledem na jeho nepřítomnost požádal jeho obhájce o možnost konzultace. Soudkyně Hana Doubková mu to umožnila a jednání odročila na 4. srpna.

„Budeme řešit otázku nového znaleckého posudku týkajícího se jedné z poškozených," řekla Doubková. Nevyloučila přítomnost obžalovaného na příštím jednání ani možnost vynesení rozsudku. Včerejší jednání se konalo bez účasti veřejnosti.

Podle obžaloby spáchal Tvrdoň devět trestných činů na pěti ženách – dvou dospělých, dvou mladistvých a jedné nezletilé, za což mu hrozilo až deset let vězení. Žaloba kněze viní ze sexuálního nátlaku, vydírání, znásilnění, pohlavního zneužití a ze zneužívání dítěte k výrobě pornografie.

Okresní soud v Havlíčkově Brodě potrestal letos koncem února Tvrdoně pěti lety vězení. Uložil mu také ochranné ústavní léčení a zakázal práci s nezletilými na pět let. Státní zástupkyně považovala trest za příliš mírný a na místě se odvolala. Odvolací soud v Pardubicích rozsudek zrušil a vrátil k doplnění dokazování. Podle Doubkové odvolací soud neměl připomínky ke skutkovým zjištěním a dokazování. Měl výhrady k použité právní kvalifikaci u některých poškozených a nařídil, aby soud nižší instance znovu vyslechl soudního znalce k formě léčby.

Tvrdoň už dříve podal stížnost na setrvání ve vazbě, vrchní soud však neshledal důvody pro jeho propuštění. Podle soudu trvá obava, že by mohl trestnou činnost opakovat.