Hlavní líčení je u tamního okresního soudu naplánováno na 23. června. Podle soudkyně Hany Doubkové rozsudek nepadne. Jednání se uskuteční s vyloučením veřejnosti. Odvolací soud Tvrdoňovi zrušil pětiletý trest vězení za znásilnění a pohlavní zneužívání několika žen. Poté, co vrchní soud zamítl Tvrdoňovu stížnost, zůstal dotyčný ve vazbě.

„Podle pokynu odvolacího krajského soudu vyslechnu znalce z oboru psychiatrie a doplním dokazování, případně zvážím další doplnění podle případných požadavků obhajoby. S výslechem poškozených žen zatím nepočítám," řekla Doubková. Soudkyně zatím neví, zda se Tvrdoň jednání osobně zúčastní.

Podle obžaloby spáchal Tvrdoň devět trestných činů na pěti ženách – dvou dospělých, dvou mladistvých a jedné nezletilé, za což mu hrozilo až deset let vězení. Kněz byl obviněn ze sexuálního nátlaku, vydírání, znásilnění, pohlavního zneužití a ze zneužívání dítěte k výrobě pornografie.

Okresní soud v Havlíčkově Brodě potrestal letos koncem února Tvrdoně pěti lety vězení. Uložil mu také ochranné ústavní léčení a zakázal práci s nezletilými na pět let. Státní zástupkyně považovala trest za příliš mírný a na místě se odvolala. Soud v Pardubicích rozsudek zrušil a vrátil k doplnění dokazování.

Odvolací soud podle Doubkové neměl připomínky ke skutkovým zjištěním a dokazování. Měl však výhrady k použité právní kvalifikaci u některých poškozených a nařídil znovu vyslechnout soudního znalce k formě léčby. Tvrdoň už dříve podal stížnost na setrvání ve vazbě, vrchní soud však neshledal důvody pro jeho propuštění. Podle soudu by mohl trestnou činnost opakovat.

(čtk)