Zákaznice české pošty z Dolní Krupé na Havlíčkobrodsku marně čekala na zásilku s novým mobilním telefonem. Iphone Apple 6S za více než šest tisíc korun si objednala loni na začátku roku přes internetový obchod. Balíku se ale nedočkala.

Uplatnila proto reklamaci, ale ani to nepomohlo. Balík se prostě ztratil. Česká pošta proto podala trestní oznámení. Policie měla k dispozici všechny identifikační údaje telefonu. Díky nim, se jim podařilo záhadu do několika týdnů vyřešit a telefon najít. Objevili ho u vedoucí pošty v Libici nad Doubravou, která ho užívala.

Kde se u Jany Hapákové telefon vzal? Podle policie se balík omylem dostal místo na poštu v Dolní Krupé do Libice nad Doubravou. Hapáková využila situace, protože podle státního zástupce musela vědět, že jde o cennou zásilku a i díky interním znalostem pošty věděla, že když balík nezaeviduje do systému, nikdo se nedozví, kde skončil. Jenže identifikační údaje telefonu jsou nezaměnitelné a pokud je užívaný, lze jej snadno dohledat.

„Žádný balík na naší poštu nepřišel, proto jsem ho nemohla ani rozdělat. Telefon jsem dostala od manžela k narozeninám,“ hájila se ve čtvrtek 1. října u soudu v Havlíčkově Brodě Hapáková, která na poště pracuje zhruba deset let a dosud neměla žádné pracovní problémy.

Její manžel verzi manželky potvrdil: „V té době jsem jezdil taxíkem a telefon mi nabídl neznámý muž, kterého jsem vezl.“

Jenže podle státního zástupce a nakonec i soudce Jana Doležala jsou to účelová tvrzení, která mají Hapákovou zbavit viny.

Zaměstnanci pošty totiž potvrdili, že se jim Hapáková svěřila s tím, že za ní přišli kriminalisté a řekla jim, že balík na poštu přišel. Dlouho ale o něj nikdo nejevil zájem a tak ho nakonec rozbalila a telefon si nechala. Když si uvědomila, že by mohla přijít o práci, otočila a začala tvrdit verzi o dárku od manžela. „Do té doby jsem nevěděla, odkud telefon je, chtěla jsem manžela chránit,“ řekla u soudu Hapáková.

Soud ji nakonec neuvěřil a výpovědi její i manžela označil za nelogické. Za přečin porušování tajemství dopravovaných zpráv nakonec dostala trest na dvanáct měsíců s podmínkou na jeden rok. K tomu nesmí jeden a půl roku pracovat na poště.

A jak se balík, který měla dostat klientka v Dolní Krupé objevil na poště v Libici nad Doubravou? Podle vedení pošty šlo o lidskou chybu při třídění zásilek v poštovním depu v Havlíčkově Brodě. S největší pravděpodobností došlo k špatnému přečtení kódu pošty. Ta v Libici má číslo 77, ta v Dolní Krupé 71. Podle svědectví pracovníka pošty si Hapáková musela být vědoma toho, že když balík zatají, nikdo se nikdy nedozví, kde skončil.

Rozsudek není pravomocný. Hapáková se na místě odvolala. Případem se tak ještě bude muset zabývat soud v Pardubicích. Hrozba trestního stíhání visí i nad manželem Hapákové. Pokud se prokáže že jako svědek úmyslně lhala, hrozí mu stíhání za křivé svědectví. Jako manžel obžalované měl možnost výpověď odmítnout. Když už se ale rozhodl vypovídat, musí mluvit pravdu.

Hapáková byla původně obviněna i ze zpronevěry, ale vzhledem k tomu, že od 1. října je v platnosti novela zákona, která považuje majetkové činy nově za trestné až od hranice deseti tisíc korun, lze ji postihnout pouze za přestupek.