Přestože podle soudu oba muži věděli, že je dívka ještě mladistvá, měl s ní František Kročil pohlavní styk na záchodcích jednoho z havlíčkobrodských barů. Jeho bratr Martin pak s dívkou souložil dvakrát v autě. Oba se k tomu přiznali a hlavní líčení nijak neprotahovali. „Podle mne měla hodně kluků. Říkalo se, že s ní spali všichni z vesnice,“ řekl soudu jednadvacetiletý František Kročil, kterého do soudní síně přivedla vězeňská stráž.

Odpykává si totiž dvouletý trest, který dostal letos na začátku roku za krádež a porušování domovní svobody. Jenže pohlavní zneužívání je něco jiného. Jde o zločin, za který hrozí trest od jednoho do osmi let.

Budova gymnázia Havlíčkův Brod
Nevhodné chování kantorů na gymnáziu v Brodě. Deník zná postoj policie

Soudce Jan Doležal nakonec přihlédl k tomu, že ze strany dívky šlo o dobrovolnou aktivitu a zanedlouho byla zletilá. Na druhou stranu Františku Kročilovi přitěžovalo to, že už byl čtyřikrát soudně trestán. Nakonec mu soudce přidal ke dvěma letům navíc půl roku.

Rozsudek není pravomocný. Obžalovaný se sice odvolání vzdal, žalobce si ponechal čas na rozmyšlenou. Kročila ale čekalo v úterý ještě jedno sezení před soudem kvůli přeměně podmínky na nepodmíněný trest. Ve vězení si tak zřejmě mladík pobude ještě o něco déle.

Ilustrační foto.
Policie musí znovu řešit úmrtí ženy po operaci v brodské nemocnici

Martin Kročil, který dosud nebyl soudně trestán, dostal za dvojnásobný zločin pohlavního zneužívání roční trest. Do vězení ale zatím nemusí. Soud mu trest odložil na zkušební dobu jednoho a půl roku. V jeho případě je rozsudek pravomocný. 

„Věděl jsem, že se to nesmí, ale v té době jsem na následky nehleděl,“ řekl pětadvacetiletý Martin Kročil, který k soudu dorazil v montérkách. Podle něj to bylo ze strany dívky rozhodně dobrovolné.

„Slyšel jsem, že se nabízela i za peníze,“ dodal Kročil. Na poznámku soudce, jestli on to měl zadarmo, odpověděl, že ano.

Dívka z rozvrácené rodiny

Ani podle státního zástupce nešlo o příliš spořádanou a v otázkách sexu zdrženlivou dívku. Pochází z rozvrácené rodiny a vychovává ji pouze matka. Navíc do problémů zřejmě svou sexuální vstřícností dostala více mužů. U soudu to zmínil i soudce Doležal. Podle všeho jde o asi šest kluků, z nichž někteří byli též nezletilí.

Po skončení hlavního líčení předal soud Martinu Kročilovi obsílku od policie. Co přesně je jejím obsahem, není jasné. Podle samotného Kročila má ale obdobný problém, pouze s jinou nezletilou dívkou. „V tomhle případě ale nešlo o pohlavní styk,“ poznamenal Kročil u soudu.